HABER

Üst düzey iki FETÖ'cünün yurt dışında yakalanması

MİT'in yurt dışında yakaladığı iki üst düzey FETÖ mensubu arasında yer alan Salih Zeki Yiğit, Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliğince verilmiş 2 ayrı yakalama kararı doğrultusunda kente getirildi

MERSİN (AA) - MİT Başkanlığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik düzenlenen operasyon sonucu, yurt dışında yakalanan iki üst düzey FETÖ mensubu arasında yer alan Salih Zeki Yiğit, Mersin'e getirildi.

FETÖ'nün kentteki iş adamları yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında hakkında Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliğince verilmiş 2 ayrı yakalama kararı bulunan ve MİT'in Ukrayna'daki operasyonuyla Türkiye'ye getirilen Yiğit, Mersin Emniyet Müdürlüğüne teslim edildi.

Yiğit, kendisini görüntüleyen gazetecilerin "Neden yurt dışına kaçtınız?" sorusunu "Kaçmadım. İş icabı gittim, sonra da orada kaldım." diye yanıtladı. Zanlı, "İş adamlarının il imamı olduğunuz söyleniyor." denilmesi üzerine de "Bakacağız." ifadelerini kullandı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Kimse Yok mu Derneğinin Mersin Şube başkanlığını yapan, kapatılan Mersin Akdeniz Sanayici ve İşadamları Derneğinin (ASİAD) de üyesi olan Yiğit'in, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sonra yurt dışına kaçtığı tespit edilmişti.

Örgütün iş adamı yapılanmasına yönelik benzer içerikteki dosyalar kapsamında, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla, Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliğince hakkında 2 ayrı yakalama kararı çıkarılan Yiğit'in, Mersin'de FETÖ'ye bağlı iş adamlarının imamlığını yürüttüğü, iş dünyasına yönelik kentteki örgütsel toplantıları organize ettiği iddia edilmişti.

Salih Zeki Yiğit'in, bu toplantılara katılanlardan "himmet" adı altında topladığı paraları başta Pensilvanya olmak üzere Afrika ülkelerindeki okulların finansmanı için yurt dışına transfer ettiği de belirlenmişti.

MİT Başkanlığınca düzenlenen operasyon sonucu, terör örgütünün "Azerbaycan kasası" İsa Özdemir ile Mersin'de FETÖ'ye bağlı iş adamlarının imamlığını yapan Salih Zeki Yiğit, yurt dışında yakalanarak yurda getirilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön