Uyku bozukluğu başarısızlık nedeni

NÖROLOJİ Uzmanı Dr. Petek Karagöz, uyku sorunu ve uykusuzluğun, günlük yaşamın yanı sıra iş yaşamındaki başarıyı da olumsuz etkilediğini bildirdi.

Uyku bozukluğu başarısızlık nedeni

KAYSERİ, (DHA)- Dr. Karagöz, "Özellikle uykuda solunum durması ve huzursuz bacak sendromu sık görülen uyku problemleri arasında yer almaktadır" dedi.

Uzman Dr. Petek Karagöz, uyku ile ilgili şikayetlerin genellikle; uykusuzluk (insomni), gündüzleri aşırı uykulu olma hali (hipersomni) ve uyurken ya da gece uykudan kaldıran hareketler olduğunu anlattı. Dr. Karagöz, şöyle konuştu:

"Uykuda solunum durmasının en sık görülen belirtisi; horlamadır. Erkeklerin yüzde 50’si, kadınların yüzde 25’i ve çocukların yüzde 10’u horlama sorunu yaşamaktadır. Horlamanın kısa aralıklarla kesilmesi ve ardından derin ve gürültülü bir sesle, tekrar nefes almaya başlanması solunum durmasını düşündürmelidir. Gece boyu bu durum birçok kez yaşanmaktadır. Bu sorunu yaşayan kişiler, kalitesiz bir uyku nedeniyle ertesi gün, yorgun ve aşırı uykulu olmaktan şikayet eder."

Uyku sırasında tüm kaslar gibi solunum kaslarının da gevşeyince dar olan solunum yolunun kapanmasına (apne) yol açtığını bildiren Karagöz, şunları kaydetti:

"Ayrıca gece göğüs ve ensede aşırı terleme, gece sık idrara gitme, idrar kaçırma, bazı erkeklerde cinsel sorunlar, depresyon, dikkat eksikliği, öğrenme problemleri, sabah baş ağrısı ve ağız kuruluğu ile uyanma, kilo verememe sorunları görülebilir. Uzun dönemde bu sorunu yaşayan kişilerde yüksek tansiyon, kalp krizi ve beyin damar tıkanıkları nedeniyle gelişen felçler ortaya çıkmaktadır. Uykuda solunum durması sorunu yaşayan hastalara, uyku bozuklukları merkezinde polisomnografi (PSG) tetkiki yapılmaktadır. PSG’de beynin elektriksel aktivitesi, göz küresi, bacak ve solunum hareketleri ile oksijen seviyesinin takibi yapılmaktadır. PSG sonucuna göre solunum durmalarının süresi, sıklığı ve bu sırada ortaya çıkan durumlar tespit edilir. Tedavi PSG sonucuna göre belirlenir. Orta ve şiddetli solunum durması olan hastalarda, yaklaşık 1990’lı yıllardan beri kullanılan CPAP (burun yolu ile devamlı pozitif basınç veren cihaz) tercih edilmektedir."

ALKOL VE KAFEİN, HUZURSUZ BACAK SENDROMU NEDENİ

Huzursuz bacak sendromunun (HBS), akşam saatlerinde ve özellikle yatağa yattıktan sonra ortaya çıktığını vurgulayan Karagöz, kişinin dinlenirken farkında olduğu bu hissi 'karıncalanma', 'uyuşma', 'bacakta çekilme' ve 'sıkılma' olarak tarif ettiğini bildirirken şöyle devam etti:

"Bu histen hareket ederek kurtulmak mümkün olsa da birkaç dakika sonra yine tekrar etmektedir. Uykusuzluk, alkol, aşırı fiziksel aktivite ve kafein, huzursuz bacak sendromu şikayetlerini artırır. Yapılan araştırmalarda nadiren demir eksikliği, üremi, diyabet gibi hastalıklar tespit edilse de, yüzde 95 oranında belirgin bir sebep bulunamamaktadır."

Nöroloji Uzmanı Dr. Gebelik sırasında da huzursuz bacak sendromu görülebildiğini belirterek, şunları ekledi:

"Bu durum doğum sonrası geçebilir veya devam edebilir. Büyük bir kısmında ise uyku sırasında bacak, bazen de kol hareketleri devam eder. Bu duruma uykuda periyodik ekstremite hareketleri (UPEH) denilmektedir. Ortalama 20-40 saniye aralıklarla periyodik olarak gözlenir. Bu hareketlerin bir kısmı sıçrama tarzında da olabilir. Uykusuzluk şikayeti olan hastaların yüzde 13.3’ünde ve aşırı uyku şikayeti olan hastaların ise yüzde 6,9’unda periyodik ekstremite hareketleri gözlenmiştir. Huzursuz bacak sendromu tanısı için Polisomnografi (PSG) tetkikine gerek yoktur. Fakat UPEH tanısı için PSG tetkiki yapılmaktadır. Buna göre; saatte 15’in üzerinde hareket varsa, uyku bozukluğu ve gündüz aşırı uykulu olma durumu söz konusu ise ilaç tedavisine başlanmalıdır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler