Uyku, okul başarısını etkiler

Tüm Uyku Tıbbı ve Teknologları Derneği (TUTDER) Başkanı Doç.Dr.Vural Fidan, öğrencilerin uyku düzenlerinin, okuldaki başarılarına etkileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.İlk ve ortaöğretimde ikinci yarı yılın Pazartesi günü başlayacak olması, öğrencilerin tatil döneminde bozulan uyku alışkanlıklarının değişmesine sebep olabilmektedir.

Tüm Uyku Tıbbı ve Teknologları Derneği (TUTDER) Başkanı Doç.Dr.Vural Fidan, öğrencilerin uyku düzenlerinin, okuldaki başarılarına etkileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.
İlk ve ortaöğretimde ikinci yarı yılın Pazartesi günü başlayacak olması, öğrencilerin tatil döneminde bozulan uyku alışkanlıklarının değişmesine sebep olabilmektedir. Konu ile ilgili sağlıklı bir çözüm üretmek adına Doç Dr. Vural Fidan önerilerde bulundu.
Tatil boyunca gerçekleşen düzensiz uyku durumunun öğrencilerin alışkanlıklarını değiştireceğini belirten Doç. Dr. Vural Fidan, yaptığı açıklamada, “Bireylerin fiziksel ve zihinsel olarak dinlenmesini sağlayan uyku düzeni tatil dönemlerinde değişime uğramaktadır. Bu nedenle uyku, okul başarısını etkilemektedir” ifadelerini kullandı.
Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde görevli Doç. Dr. Vural Fidan; sağlıklı bir uyku düzeni oluşturulmasında ailelere yardımcı olacak öneriler vererek şunları söyledi;
“Çocuklarda tatilde geç kalkma mümkün iken, okul döneminde erken kalkılması gerekeceği için tatil bitmeden uyku ve uyanıklık dönemlerinin düzenlenmesi gerekmektedir. Çünkü geç yatıp erken kalkma ile kısalan uyku süresi çocuklarda okul başarısızlığına sebep olmaktadır. Öğrenme becerisi azalan çocuklarda ek psikiyatrik problemler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca büyüme hormonu salgısının arttığı akşam saatlerinde sağlıklı büyüme için güzel bir uyku şarttır. Bu düzeni sağlamak için yatma ve kalkma saatini bir rutine oturtmaya çalışmak ve bundan ödün vermemek gerekir. Uyku sürecini hızlandırmak ve rahatlatmak için çocuklara yatmadan önce ılık bir duş yaptırmak, loş bir ortamda kitap okumak yardımcı olabilir. Ayrıca uyumadan önce uyarıcı etkiye sahip konular içeren televizyon programları, korku kitapları, bilgisayar oyunları gibi etkenlerden uzak durmak uygun olacaktır.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler