HABER

Uyuşturucu davasında karar

İSTANBUL (İHA) - "Teşekkül halinde eroin ticareti yaptıkları" gerekçesiyle 11 sanığın yargılandığı davada, 32 kilogram uyuşturucu maddenin sahibi oldukları öne sürülen Hans Albert Kaiser ve Lokman Gürsoy, 20 yıl ağır hapis cezasına çarptırılırken, diğer 9 sanık 2 yıldan 13 yıla kadar değişen ağır hapis cezalarına çarptırıldı.

İstanbul 2 No'lu DGM'de görülen karar duruşmasına, Hans Albert Kaiser ve Lokman Gürsoy'un da aralarında bulunduğu toplam 11 tutuklu sanık ve sanık avukatları katıldı. Duruşmada son sözü sorulan Kaiser, hakim karşısında olmasını, polisin ifadesini alırken yanında profesyonel bir tercüman olmamasına bağladı. Tercüman vasıtası ile savunma yapan Kaiser, "Polisteki ifadem benim için büyük bir hatadır. Eğer burada olduğu gibi bu işleri bilen bir tercüman tutmuş olsalardı, bunlar benim başıma gelmezdi. Ancak severek geldiğim ülkenizde istemeyerek bu işler başımıza geldi. Cezamı kısa tutun memleketime bir an evvel gideyim" dedi.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, uyuşturucu madde sahibi olduğu iddia edilen Hans Albert Kaiser'i 20 sene ağır hapis, 1 milyar 537 milyon lira para cezasına çarptırırken, Lokman Gürsoy'u 20 sene ağır hapis, 2 milyar 454 milyon 375 bin lira da ağır para cezasına çarptırdı. Diğer 9 sanık ise, "Teşekkül halinde uyuşturucu madde ticareti yapmak" suçundan 2 yıldan 13 yıla kadar değişen ağır hapis cezalarına çarptırıldı.

2001 yılında Antalya'da, Almanya'nın Düsseldorf şehrine 12 kilo 295 gram uyuşturucu madde götürmek istenirken, terminalde bulunan yürüyen banttaki valizlerden biri düşmüş ve eroinler ortaya çıkmıştı. Yapılan araştırmaların ardından uyuşturucu maddelerin Hans Albert Kaiser'e ait olduğu belirlenmişti. Bu operasyondan sonra, İstanbul Aksaray Metrosu'nda Lokman Gürsoy'a ait olduğu belirlenen 14 kilo 393 gram uyuşturucu madde ele geçirilmişti. Bu iki olaydan hareketle, Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonlar sonucu, üzerlerinden değişik miktarlarda uyuşturucu çıkan diğer 9 sanık da yakalanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön