Uzlaşı lideri Nelson Mandela

Mandela'nın torunu Ndileka Mandela: - "Yeni neslin Mandela’nın felsefesini yeteri kadar anladığı konusunda şüphelerim var. Büyük acılar yaşamış olabiliriz, çok kızgın olabiliriz ama birlikte yaşamayı bilmeliyiz" - Thambekile Mandela Vakfı yöneticisi Dr. Liaqat Azam: - “Bugün Filistinliler bizim yaşadıklarımızı yaşıyorlar. Bu sebeple Mandela, Filistin meselesine yaklaşımını Güney Afrika’nın, gerçek bağımsızlığımızın Filistin'in bağımsızlığından geçtiğini ifade ederek açıklamış ve önümüze böyle bir politika koymuş” - Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen: - "Mandela sabırla kanlı saldırı yollarına başvurmadan felsefesi, sözleri ve duruşuyla insan haysiyetine en aykırı rejimlerinden bir tanesine karşı mücadele verdi"

MURAT KARADAĞ - Güney Afrikalıların efsanevi lideri Nelson Mandela, ölümünün 5. yılında ülkesinde ve dünyada düzenlenen çeşitli programlarla anıldı.

Mandela, özgürlük mücadelesine karşılık verilen müebbet hapis cezasını çekmek üzere gönderildiği Robben Adası'ndaki kötü şartların etkisiyle yakalandığı solunum yolu enfeksiyonundan 5 Aralık 2013’te, 95 yaşındayken hayatını kaybetti.

Hayatı boyunca mücadele ettiği insanlara uzlaşıyla yaklaşan ve bu sebeple dünyada en çok saygı duyulan liderler arasında gösterilen Mandela’yı torunu ve bürokratlar AA muhabirine anlattı.

Mandela'nın torunu Ndileka Mandela, “Yeni neslin Mandela’nın felsefesini yeteri kadar anladığı konusunda şüphelerim var. Bu yüzden gençlere Mandela felsefesini anlatmak için ‘Mandela gibi liderlik yapmak’ konferansını düzenledik ve felsefesinin ayrıntılarını anlattık. Büyük acılar yaşamış olabiliriz, çok kızgın olabiliriz ama birlikte yaşamayı bilmeliyiz.” dedi.

Ndileka, dedesi Mandela'nın bugün yaşasaydı en büyük savaşını yoksulluğa karşı vereceğini söyledi.

- "Bugün Filistinliler bizim yaşadıklarımızı yaşıyorlar"

Thambekile Mandela Vakfı yöneticisi Dr. Liaqat Azam, Mandela’nın Filistin mücadelesine verdiği desteğe dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Burada apartheid (ırk ayrımcılığı) adı altında büyük insan hakları ihlalleri oldu. Bu ihlaller Filistin’de de başka şekillerde olmaya devam ediyor. Bugün Filistinliler bizim yaşadıklarımızı yaşıyorlar. Bu sebeple Mandela, Filistin meselesine yaklaşımını Güney Afrika’nın, gerçek bağımsızlığımızın Filistin'in bağımsızlığından geçtiğini ifade ederek açıklamış ve önümüze böyle bir politika koymuş.”

Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, Güney Afrikalıların ırk ayrımcılığına karşı verdiği mücadelenin, Türk insanının Kurtuluş Savaşı'nda emperyalistlere karşı verdiği mücadele ile çok büyük benzerlikler gösterdiğini söyledi.

Mandela’nın mirası yeni nesillere anlatılırken onun barışçıl mücadelesinin aktarılmasının önemine işaret eden Ülgen, Mandela’nın yüksek dirayete sahip bir lider olduğuna işaret etti.

Ülgen “Mandela bundan tam 100 yıl önce sömürgeciliğin içinde doğdu. Bölgenin yerlileri olan siyah ırk olarak o dönem katlanılması çok zor bir uygulamaya maruz kaldı. Mandela sabırla kanlı saldırı yollarına başvurmadan felsefesi, sözleri ve duruşuyla insan haysiyetine en aykırı rejimlerinden bir tanesine karşı mücadele verdi.” dedi.