Uzman komandoluğa rekor başvuru

ANKARA (İHA) - Kara Kuvvetleri Komutanlığı, geçen yıl istihdam ettiği bin 540 piyade komando uzman erbaşın ardından, bu yıl da 3 bin 18 uzman erbaş alacak.

Komutanlığın Ocak ayında yaptığı duyurunun ardından, 25 bin 84 kişi uzman komando olmak için başvuruda bulundu. Komando adayları, www.kkk.tsk.mil.tr internet adresinden tebliğ niteliğinde yayınlanan sınav merkezlerinde 30 Mart Pazar günü yazılı sınava alınacaklar. Adaylar ikinci aşamada ise ön sağlık kontrolü, fiziki kabiliyet yeterlilik testine girecek. Başarılı olmaları halinde ise mülakat sınavına alınacaklar. Nisan ayında yapılacak ön sağlık ve fiziki kabiliyet yeterlilik testi ile mülakat sınavı
sonucuna göre ihtiyaç duyulması halinde gelecek tarihlerde yeniden sınav yapılabilecek.

Yazılı sınavlarda, genel kültür konularından 50 ve askeri kültür konularından 50 olmak üzere toplam 100 soru sorulacak. Yazılı sınav neticesinde başarılı olan ve ön sağlık kontrolü ile fiziki kabiliyet yeterlilik testi sınavlarına girmeye hak kazanacak adaylara 4 Nisan 2008'de yine komutanlığın internet adresi üzerinden duyuru yapılacak.

Uzman erbaşlar, askeri lojmanlardan yararlanabilecek, asker hastanelerinde eş ve çocukları ile ücretsiz tedavi görebilecek, silahlı kuvvetler tazminatı, aile yardımı ödeneği, doğum yardımı ödeneği gibi imkanlardan da yararlanabilecekler.