HABER

Uzmanlar uyarıyor: Ramazan’da bu tatlılardan uzak durun!

Oruç tutarken iftara kadar geçen sürede akşam nelerin yenileceği düşünülüyor. İftarda önümüze gelen yemeklere bir anda ağırlık veriliyor. Yenilen yemeklerin ağır olması sağlımızı tehlikeye atıyor. Uzmanlar Ramazan’da yenilen tatlılar hakkında uyarılarda bulundu.

Uzmanlar uyarıyor: Ramazan’da bu tatlılardan uzak durun!

Ramazan’da sağlıklı ve dengeli beslenmek gün boyu dinç kalabilmek ve sağlığınızı koruyabilmek için önem arz ediyor. İftardan sonra çay veya kahveyle birlikte tatlı yemeyi alışkanlık haline getirmiş olabilirsiniz. Özellikle şerbetli tatlılar çok lezzetli olsalar da Ramazan ayında vücudumuza oldukça olumsuz etkide bulunuyorlar. Ramazan ayında tatlı tüketimi konusunda uyarılarda bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahtınur Yılmaz, “İftardan sonra ağır şerbetli tatlılar yerine, 1-2 saat geçtikten sonra sütlü tatlılar veya meyvelerin tercih edilmesi daha uygun olur. Bu sayede daha hafif bir öğün alınarak kilo kontrolü de sağlanmış olur” dedi.

KAN ŞEKERİ DÜŞÜKLÜĞÜ TATLI KRİZLERİ YARATIYOR

r3

Ramazan ayında tatlı tüketiminin diğer aylara kıyasla daha arttığının altını çizen İSÜ Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Bahtınur Yılmaz, iftardan sonra tatlı tüketmek isteyenlere sahurda reçel, bal, pekmez gibi şekerli ürünlerin tüketimini sınırlandırmalarını önerdi. Ramazan’da uzun saatler aç kalınacağı için oluşacak kan şekeri düşüklüğü sebebiyle tatlı krizleri yaşanmasının normal olduğunu vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Yılmaz, “Şeker hastalığınız yoksa, gün aşırı sütlü olanlar daha ağırlıklı olacak şekilde porsiyon aşımı yapmadan tatlı tüketebilirsiniz” diye konuştu.

TATLI TÜKETİMİ HAFTADA 1-2 PORSİYON OLMALI

Dyt. Bahtınur Yılmaz, “Diyabet hastalığımız var veya kilo vermeye çalışıyorsak; tatlı tüketimimizi haftada 1-2 porsiyon ile sınırlandırmalıyız. Diğer günler sahur ve iftardan sonra ara öğün olarak taze ve kuru meyveler yanına da kuruyemiş ekleyerek ara öğün yapabiliriz” açıklamasında bulundu.

SÜTLÜ VE MEYVE TATLILARINI TERCİH EDEBİLİRSİNİZ

r4

Ramazan’da katı yasaklar uygulamak yerine, herkesin porsiyon kontrolünü uyarak ve mevcut kronik hastalıklarına dikkat ederek beslenmeye dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Dyt. Yılmaz, şunları söyledi:
“Ramazan ayı boyunca iftardan sonra şerbetli ve hamurlu tatlılar yerine, aradan 1-2 saat geçtikten sonra sütlü tatlılar, meyve tatlıları, güllaç, aşure gibi daha hafif tatlıları tercih edebilirsiniz. İftardan hemen sonra aşırı tatlı isteğiniz olursa, birkaç adet kuru incir veya kuru kayısı ile bu isteği bastırabilirsiniz. Oruçlu olduğumuz uzun saatler boyunca su içemeyeceğimizden sahur, iftar ve iftar sonrasında ortalama 2-2,5 litre su tüketmeye de özen göstermeliyiz. Tatlıyı sık tüketenler özellikle su tüketimine daha da dikkat etmelidir.”

TATLILARINIZI EVDE KENDİNİZ YAPINIZ

Tatlı tüketiminde göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktanın hazır satın almaktansa evde kendimizin yaptığı, içeriğini bildiğimiz sütlü tatlıların tercih edilmesi olduğunu belirten Dyt. Yılmaz, “Şerbetli tatlılar içerik bakımından daha ağır olduğu için gece bizi rahatsız edebilir ve daha şekerli olmaları sebebiyle gün içerisinde daha fazla susamamıza sebep olabilir. Ayrıca şerbetli ve içeriğinde hamur barındıran tatlılar bir anda fazla kalori almanıza neden olarak kilo sorununa yol açabilir. Ancak düşük kalorili tatlılar da tüketseniz, yine de tatlı tüketimini de sınırlandırın, her gün tatlı yemekten kaçının” dedi.

r5

TATLI TÜKETMEK İSTİYORSANIZ DİYET PROGRAMINIZI DÜZENLEYİNİZ

Tatlı sevenlerin Ramazan’da az şekerli kabak, ayva veya elma tatlısı gibi tatlıları da tüketebileceğini dile getiren Dyt. Yılmaz, “Ramazan ayında tatlı tüketmek istiyorsanız, diyet programınızdan 1 su bardağı süt,1 dilim ekmek,1 orta boy meyve hakkınızı eksilterek; haftada bir gün, 1 porsiyon sütlü bir tatlı, 1 porsiyon meyve tatlısı veya 1 porsiyon güllaç tüketebilirsiniz” ifadelerini kullandı.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler