HABER

Uzmanlardan "çamurlu su" uyarısı

Uzmanlardan "çamurlu su" uyarısı

ŞIRNAK (İHA) - Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde yaşanan sel felaketinin ardından çeşmelerden akan kirli su konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunan uzmanlar, "Çamurlu sular, büyük ishal salgınına neden olabilir" dedi.

Çamurlu suların ishal salgınına neden olabileceğini belirten doktorlar, vatandaşlardan bu konuda tedbirli davranmalarını istedi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Silopi 3. Nolu Sağlık Ocağı Doktoru İsmet Besen, sel felaketinin yaşandığı bölgelerde alt yapı sisteminin çökmesi sonucu içme su kanallarının çamurlu sularla karışmış olması ihtimalinin yüksek olabileceğini ifade ederek, bunun ishal salgınına davetiye çıkardığını söyledi. Dr. Besen, "Yaşanan sel felaketinde içme suyu kanallarının ve kanalizasyon şebekelerinin tahrip olması sonucu sular çamurlu akmaya başlamış olmalı. Selin etkili olduğu bölgelerde su sıkıntısı yaşanır ve içme suları da kirlenebilir. Bu, kaçınılmaz bir durumdur. Belediyenin, salgının geniş çaplı olmaması için ilk etapta araçlarla su dağıtması ve bir an önce de alt yapı sistemindeki arızaları gidermesi gerekir. Kirlenmenin fazla olması nedeniyle diğer zamanlara oranla daha fazla klor koyulması, alınacak bir diğer önlemdir. Bu tür durumlarda oluşacak bir diğer bulaşıcı hastalık ise, Hepatit A'dır" dedi.

Sel felaketi sonrası, olası bir salgını önlemeye yönelik çalışmalara başladıklarını kaydeden Dr. İsmet Besen, "Şırnak il ve ilçelerinde meydana gelen sel felaketinden sonra vatandaşları ekip olarak sağlık taramasından geçirdik. Yaptığımız sağlık taramaları sırasında su numunelerini de incelemeye aldık. Sel felaketinden sonra gelen çamur birikintilerinin de oluşturduğu en tehlikeli hastalıkların başında ishal, tifo ve hepatit A geliyor. Vatandaşlar, bu konuda temkinli davranmalı" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön