YEMEK

Uzun Süre Tok Kalmayı Kolaylaştıran 5 Öneri

Saatlerce acıkmamak demek kilo vermeye başlamak demek. Kahvaltınızda bu 5 maddeye dikkat ederek uzun süre tok kalarak kalori kesmeye başlayabilirsiniz.

Uzun Süre Tok Kalmayı Kolaylaştıran 5 Öneri

Protein sizi en tok tutacak besindir

Farklı araştırmalar, insanlarda protein tüketiminin girelin hormonunun salgılanmasına olan etkisine dikkat çekmiş durumda. Girelin, mideniz tarafından boş olduğunda salgılanan bir sıvıdır.

Bir araştırmaya göre kahvaltı sırasında kaliteli protein tüketmek girelin salgılanmasını azaltıyor. Bu, midenizde hissettiğiniz açlık hissinin azalması demek oluyor.

Yani sabahları yemişler, yumurta ve yoğurt gibi gıdalar tüketmek sizi gün boyunca daha tok tutacaktır.

Yumurta aşkına! Birbirinden Eğlenceli 10 Yumurtalı Tarif


Yağdan kaçınmayın

Çoğu kişi yağdan tamamen uzak durmaya çalışsada aslında yağ vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir şey. Sağlıklı yağlar sizi hem tok tutmaya yarar hem de gün boyunca daha enerjik olmanızı sağlar.

Avokado, Hindistan cevizi yağı, yemişler, çekirdek, keten tohumu yağı ve badem yağı kahvaltınıza katabileceğiniz bu sağlıklı yağlardan bazıları.

Avokado yemenin 3 farklı yolu

Her kahvaltıda 1-2 yemek kaşığı yağ tüketmeye çalışın.

Zeytinyağı alırken nelere dikkat etmeli?


Her yulaf sizi tok tutmayacaktır

'Steel-cut' (çelik kesme) yulaf bulgur tanelerini andırır ve yulafın hiçbir şekilde işlenmemiş sadece kesilmiş halidir. Daha kolay bulunan ve ‘rolled’ olarak bilinen yulaf ezmesi ise yulaf tanelerinin buhar yardımıyla pul gibi yassılaştırılmış halidir. Büyük ihtimalle aşina olduğunuz yulaf ezmesi ‘rolled’ türüdür.

Ne yazık ki çelik kesme yulaf daha zor bulunsa da bu iki türün arasındaki en sağlıklı olanı. Diğerine göre daha düşük bir glisemik endeksi olduğu için seker seviyelerinize minimum etkisi olur ve sizi daha uzun süre tok tutar.

Bulduğunuz anda çelik kesme yulafa geçiş yapın.


Sebze dolu bir tabak hazırlayın

Kahvaltıda sebze yiyerek günde tükettiğiniz lif oranını çoğaltıp sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olursunuz. Günde minimum iki buçuk su bardağı sebze tüketmemiz gerekiyor ve kahvaltıdan bu işe başlamak günlük ihtiyacınızı daha rahat karşılamanıza yardımcı olacaktır.

Sabahları omletinize sebze katarak hem protein hem de sebze alıp iki taşla bir kuş vurabilirsiniz.

Sebze Sevmeyenleri Bile Dize Getirecek 10 Enfes Yemek


Tatlıdan uzak durun

Peynir-reçel ve bal-kaymak çok güzel, çok hoş ve çok sevdiğimiz popüler kahvaltı ikilileridirler. Bunların yanı sıra acele içinde mısır gevreği yemişliğimizde çok olabilir. Ama güne şekerle başlamanız kan şekerinizi bir anda yükselterek kısa zaman içinde tekrar acıkmanıza sebep olacaktır.

O yüzden kesinlikle şekerden uzak durun. Aceleniz varsa bile akşamdan kalma birşeyi fırına veya tavaya atıp ısıtmanız, şekerli bir şey tüketmenize göre daha iyidir. Açlığı önlemek için en önemli adım şeker seviyelerinde büyük oynamalar yapmayan bir şekilde beslenmek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön