Vajina şişmesi neden olur?

Vajina şişmesine sebep olan 8 olası neden!

Vajina şişmesi neden olur?

Koşuşturmalarımız arasında bazen, yatak odasında işlerimiz yolunda gitmez. Bazen cinsel sorunlar yaşarız ve bunların nedenlerini araştırırız.

Bazen stresli olabiliyoruz ve bu durum cinsel sağlığımızı da etkilemekte. Cinsel Sağlık Uzmanı Emma Kaywin en çok rastlanan şikayetlerle ilgili kafayı meşgul egen soruları yanıtladı.

Soru: Dün sabah uyandım ve vajinamızın şişmiş olduğunu fark ettim. Şişmiş gibi hissettim ya da başka bir şey belki de biraz kabarıklık var? Gerçekten ne olduğunu söyleyemem ama kapalı gibi hissediyorum. Bir kaç saat önce seks yaşadım ve sıradan bir şekildeydi her şey. Bu yüzden vücudumun buna tepki olduğunu sanmıyorum, seks sonrası pek bir şey de hissetmedim. Ama şimdi bu endişe beni rahatsız ediyor ve endişelenmeye başlıyorum. Acaba yan etki olmuş olabilir mi yada cinsel yolla bulaşan bir hastalık var mı?

Cevap: Biz bunun ne anlama geldiğini bilemiyoruz, özellikle vücut değişim durumları, stresli olduğunuzdan olabilir. Özellikle kapalı duygular başladığında en stresli sonuçla böyle hissetmeniz olağandır. Neyse ki vajina şişmiş olması, duygusal olarak bir çok nedenden kaynaklanmış olabilir. Eğer ihtiyacınız olan bakımı almışsanız, potansiyel suçluları birlikte kontrol edelim!

1. Mantar Enfeksiyonu Kapmış Olabilirsiniz

Şişmiş bir vajina için ilk aklımıza gelen konu , doğal mantar denilen bir enfeksiyonun aşırı büyümesi sonucu vajinanın şişmeye neden olmasıdır . Vajina pH temel değerlerde ise bu mantarın büyümesi ve sizin için sonuçların tatsız olması olağandır. Bir mantar enfeksiyonun belirtileri vajinal kaşıntı, seks ve idrar yaparken ağrı veya akıntı olması ve şişlik hisse içermesi . Eğer şişmiş vajinanızın enfeksiyon olduğunuzu düşünüyorsanız, bir eczaneye gidip pH testi yaptırabilirsiniz.

Ayrıca vajinanızın içn mantara karşı krem kullanabilirsiniz. Doktorunuz size bir antifungal verebilir , ev ilaçlarınızda varsa kullanabilirsiniz . Veya mantar enfeksiyonları için kolayca tedavi edici haplar da mevcuttur.

2. Bakteriyel vajinozis ile ilgili olabilir

Vajinas bakterisi insanlarda olabilen normal vajinal bir hastalıktır, mantar enfeksiyonu gibi pH sistemiyle kolayca test edilebilir. Ancak BV belirtileri farklıdır. Aynı zamanda vajinanızın şişmiş gibi hissetmenize neden olabilir.

Neyse ki BV genellikle kendisi tarafından uzaklaştırılır. Yine de doktorunuza bunu temizlemesi için ilaç isteyebilirsiniz.

3. Trikomoniyazis Olmuş Olabilir

Trikomoniyazis vajinal bölgeye enfekte olan ve cinsel yolla bulaşan bir parazittir. Belirtileri ise dudakların kaşınması ve şişmiş olabilmesi, ayrıca sarı renkli akıntı ve bazen yeşil renge de dönüşebilmektedir. Ve yoğun kokmaktadır. Eğer bu belirtileri fark ederseniz emin olmak için doktora gidip test yaptırabilirsiniz. Bu parazit enfeksiyonu varsa, doktorunuz size bunu temizlemek için bazı ilaçlar verecektir.

4. Alerjik Reaksiyon Olmuş Olabilir

Vajinalar ürünlerin çoğu kimyasal içerdiğini biliyor muydunuz? Garip biliyorum ama gerçekten öyle. Eğer vajinanızda şişme ya da rahatsızlık hissederseniz ( kaşıntı, kızarıklık gibi ) kullandığınız ürünlerden olabilir. Sabun, spreyler veya buna benzer şeyler. Bu tip durumlardan sakınmak için kokusuz deterjanlı iç çamaşırı kullanın.

5. Vajinanıza Bir Şey Bulaşmış Olabilir

Vajinanıza bir şey bulaştığında genellikle şişme yapar. Bu yüzden vajinanız enfekte olduğunda şişme olduğunu fark edeceksiniz. Enfeksiyona neden olan bir çok durum vardır: Seks sırasında , yada oradan bir saçın batması yada ısırık alma durumunda ( hey her şey olabilir ) Enfeksiyon tedavi edilmezse , kist ya da apse ye dönüşebilir . Neyse ki doktora giderseniz, tedavi etmeniz mümkün olacaktır.

6. Genital Uçuk Olabilir

Genital uçuk sinirleri etkileyen ve genital bölgede kabarcıklara neden olan ve cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Bu aynı zamanda vajinada şişliğe de yol açabilir. Ne yazık ki şu anda herpes virüsünün tedavisi yoktur, ancak belirtileri yönetmek için ilaçlar alınabilir. Eğer bu cinsel yolla bulaşan bir hastalık varsa ona göre ilişki sırasında dikkat edilmeli.

7. Selülit ile başa çıkıyor olabilirsin

Selülit çok ağrılı ve tüm vücudunuza yayılmış olabilir, bu acil tıbbi müdahale gerektiren bakteriyel bir deri enfeksiyonudur. Eğer selüloit varsa cildinizi, şiş, ağrı, sıcak ve kabarmış olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durum genellikle bacaklar baş gösterir ve aynı zamanda vajina içerisine de gelebilir. Gereken bakımı almak için hemen bir doktora başvurun.

8. Sert Seks Yapmış Olabilirsin

Son olarak, bazı insanların sert bir şekilde cinsel ilişkiden sonra vajinasının şişmeye neden olması. Bu nedenle vücudunuz reaksiyon göstermiş olabilir. Yani bir kaç gece önce sert bir boğuşma, ya da ilişki uzun sürmüş olabilir veya büyük bir penisin girmesi yada büyük bir oyuncak olması vs. Vajinanızın bir yada iki gece kapalı tutmanız daha iyi . O bunu hak ediyor!

Dipnot

Eğer şişmiş hissediyorsanız veya herhangi bir belirti varsa doktorunuzla paylaşın. O size ne olduğu hakkında tam anlamıyla muktedirdir. Tedavi olabilir ve yaşamınıza geri devam edebilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
uyarılmış vajina şişkindir birde tam anlamıyla organzm olamama durumunda bahse konu konumundadır .
Vajinamda şişme kaşınma acıma ve yanma var kızım neden oluyor olabilir
@selin_beki_1998 hala vamı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler