HABER

Vakıf eserleri müze olacak

Ankara - Vakıflar Genel Müdürlüğü, yeni müzeler açacak.Bu çerçevede, İstanbul'daki Haseki Külliyesi Teberrükat Müzesi haline getirildi, Yenikapı Mevlevihanesi Vakıf Eserleri Müzesi, Hünkar Kasrı ise Kilim ve Düz Dokuma Yaygılar Müzesi olacak.

Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, geçen yıldan beri 12 ilde yeni müzeler kurduklarını, daha önce ziyarete açılan 4 müzeyi de yeniden düzenlediklerini söyledi. Beyazıt, birçok vakıf eseri bulunan İstanbul'daki vakıf müzelerini restore ettiklerini ve 2 yeni müze kurmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

İstanbul'daki Haseki Külliyesi'nin Teberrükat Müzesi yapılmasına karar verildiğini anlatan Beyazıt, röleve ve restorasyon projelerinin Koruma Kurulu'nda büyük ölçüde onaylandığını, restorasyon çalışmalarına yakında başlanacağını belirtti. Beyazıt, restorasyonu devam eden Yenikapı Mevlevihanesini de Vakıf Eserleri Müzesi olarak değerlendirmeyi planladıklarını kaydetti.

Daha önce Sultanahmet Camii Hünkar Kasrı'nda kurulan Halı Müzesi'nin Ayasofya İmaretine taşınacağını anlatan Beyazıt, Hünkar Kasrı'nın ise Kilim ve Düz Dokuma Yaygılar Müzesi'ne ev sahipliği yapacağını kaydetti.

Beyazıt, Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi'nde de yeniden yapılandırma çalışmalarının sürdüğünü, İstanbul Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi'nde ise restorasyona başlanılacağını ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön