HABER

Vakıflar Yasa Tasarısı kabul edildi

Vakıflar Yasa Tasarısı kabul edildi

ANKARA (AA)- Vakıfların yeniden yapılandırılmasını öngören Vakıflar Yasa Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. Cemaat vakıflarının, 1936 Beyannamesi'nde kayıtlı olanlar ile daha sonra edindikleri taşınmazlar, kendi adlarına tescil edilebilecek.

Adalet Komisyonu, AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan'ın başkanlığında yaptığı toplantıda, tasarı üzerindeki çalışmalarını tamamladı.

Komisyon, tasarıyı bazı değişikliklerle benimsedi.

Buna göre, cemaat vakıflarının 1936 Yılı Beyannamesi'nden sonra, beyannamelerinde kayıtlı olup, tasarrufu altında bulunan "namı müstear" veya "namı mevhumlar" adına tapuda kayıtlı olan taşınmazlar ile 1936 Beyannamesi'nden sonra cemaat vakıfları tarafından satın alınmış veya cemaat vakıflarına vasiyet edildiği veya bağışlandığı halde, mal edinememe gerekçesiyle Hazine veya Vakıflar Genel Müdürlüğü adına tescil edilmiş ya da halen vasiyet edenler veya bağışlayanlar adına kayıtlı olan taşınmazlar; tapu kayıtlarındaki mükellefiyetleriyle birlikte, düzenlemenin yürürlüğünden itibaren 18 ay içinde başvurmaları halinde, tapu sicil müdürlüklerine, "cemaat vakıfları" adına tescil edilecek.

Yabancılar Türkiye'de vakıf kurabilecek, Türkiye'de kurulan vakıfların yönetimlerinde görev alabilecek.

Vakıflar, hiçbir makamın izni gerekmeden mal alabilecek, malları üzerinde tasarrufta bulunabilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön