Vali güler'den kadın personele gül

İSTANBUL (İHA) - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle valilikte çalışan bayan personele broş ve gül hediye edildi.

En genç bayan valilik çalışanı Ayşegül Sağduyu ve en kıdemli valilik çalışanı personel müdürü Semahat Ulasen'in gül ve broşunu Vali Muammer Güler, eşi Nevval Güler ile birlikte verdi. Daha sonra konuşan Güler, kadınların tüm dünyada ve hayatın her alanında vazgeçilmez ve saygın bir yere sahip olduğu anlayışının kabul edildiğini söyledi. Güler, "Önemli olan kadınlarımızın dünyada hak ettiği yeri alabilmesi. Türk kültürü ve İslam inancında kadınların çok ayrı bir yeri var. Bunu asla inkar edemeyiz.
Töremizin ve inancımızın da gereği, kadına hak ettiği yeri vermektir. Töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için yayınlanan Başbakanlık genelgesine uygun olarak özel bir proje yürütülmektedir. Biz valilik olarak, bunun en iyi şekilde gerçekleşmesi için çaba sarf ediyoruz" dedi.

Toplumsal bir sorun olan şiddetin ve şiddetle mücadelenin, kadınların ve ülkenin refahı açısından önemli olduğunu belirten Vali Güler, "İstanbul Valiliği olarak toplumdaki yerleşik peşin yargı ve tutumların değişmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği bilincinin artırılması yolundaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Güvenlik güçleri başta olmak üzere muhtarlarımıza, eğitimcilerimize, sağlık mensuplarına yönelik aileyi koruma yasalarının uygulanması, özellikle kadına yönelik şiddet ve onun en ağır biçimi olan
töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi açısından seminer ve eğitim programları uygulanmaktadır. Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen kadınlara yönelik şiddetle mücadele projesi uyarınca proje danışma kurulu tarafından şiddet mağduru kadınların, olaya tanık olan duyarlı kişilerin ihbarlarını iletebilecekleri bir yönlendirme ve danışma hattı hizmet veriyor. Bu süreçte de şiddete maruz kalan kadınlarımızın müracaatları hemen alınmakta, ilgili birimlere yönlendirilmektedir. Sevginin egemen olduğu, tüm özel sorumluluk ve yükümlülüklerin paylaşıldığı bir toplumu, bir ortamı ancak kadınlarla beraber oluşturabiliriz" diye konuştu.