HABER

Valilerden "Emasya protokolü" açıklaması

İstanbul Valisi Muammer Güler, ''EMASYA Protokolü''ne ilişkin olarak İçişleri Bakanlığının çalıştığını belirterek, ''Aksayan yönleri varsa Bakanlık araştırır, en doğrusunu bulur'' dedi.

Güler, Rixos Otel'de düzenlenen, Valiler Toplantısı'nda gazetecilerin, ''EMASYA Protokolü''ne ilişkin sorularını yanıtladı.

Protokolün, İstanbul bazında işlemesiyle ilgili bir sorun bulunmadığını belirten Vali Güler, ''Herhangi bir kuvvet talebi söz konusu olduğunda, 5442 Sayılı İller Kanunu'nda ön görülen hususların hepsi uygulanıyor'' dedi.

''Ben kanundaki hususlara bakarım. Kanuna aykırı bir şey varsa onun tatbiki geçerli olmayacaktır'' diyen Güler, şöyle konuştu:

''Protokol olmasa da ilgili kanundaki hükümler geçerlidir. 5442 Sayılı kanunda kuvvet talebinin nasıl yapılacağı, kimden yapılacağı, olayların mevcut emniyet güçleri ile bastırılmasının mümkün olmadığı hallerde ilave kuvvet talebinin nasıl yapılacağı, böyle bir durumda kimin komuta edeceği, hangi şartlarda olacağı belli. Bu protokol hükümleri olsa da olmasa da kanun var. Bu kanun hükümleri geçerlidir. İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili çalışıyor. Aksayan yönler varsa, Bakanlık araştırır. En doğrusunu bulur.''

Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar da aynı soru üzerine, ''Benim çalıştığım dönemde Ağrı'da herhangi bir sıkıntı olmadı'' dedi.

''EMASYA Protokolü''nün, ''Balyoz Darbe Planı iddiaları'' ile yeniden gündeme geldiğinin anımsatılması üzerine Akpınar, ''Kanuna aykırılık teşkil eden hükümlerin kaldırılacağını düşünüyoruz. İl İdaresi Kanunu'nda valilere verilen yetkilerin, başka yöntemlerle geri alınıyor gibi olmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Zannediyorum, Bakanlık da bu konuda gerekeni yapacaktır'' diye konuştu.

Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş ise 2002'de toplanan Mülki İdare Şurası'nda protokolün mevcut kanunlara hangi noktalardan aykırı olduğuna dair kararların alındığını anımsattı. Coş, şura kararları incelendiğinde protokolün pek çok açıdan kanuna aykırı olduğunun anlaşılacağını söyledi.

AA

Geri Dön