‘Van 30 santim doğuya kaydı’

Van’da kazı çalışması yapan arkeologlar, kentin zemininde son 3 yılda doğuya doğru 27 ile 30 santimetre arasında kayma olduğunu tespit etti.

‘Van 30 santim doğuya kaydı’

Van Kalesi ve eski Van şehrinde kazı çalışmasını yürüten ekibin başkanı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar, 2011 yılında art arda yaşanan depremlerle sarsılan ilin doğuya doğru kaydığını tespit ettiklerini açıkladı.

Konyar, 2010 yılında kazılan alanların hassas ölçümlerini yaparak x, y, z koordinatlarını belirlediklerini söyledi. Jeodezik GPS ve farklı ölçüm aletleriyle yapılan çalışmanın hassasiyetle yapıldığını vurgulayan Konyar, 3 yıl önceki ölçümlerle bu yıl aynı noktalardan alınan ölçümleri karşılaştıklarında, zeminde eski nirengi noktalarının 27 ile 30 santimetre arasında doğuya doğru kaydığını belirlediklerini ifade etti. Konyar, zemin kaymasını kazı ekibindeki jeologlar ile jeofizik uzmanları ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) deprem bilimcileri ile paylaştıklarını bildirerek, şöyle konuştu: “Onlar da kentte 2011’de yaşanan depremler sonrasında doğal olarak yer kaymalarının yaşandığını, yaptığımız ölçümlerin ise bu kaymanın bir tespiti niteliğinde olduğunu söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
yav anlamadığım şey şu koskoca şehri 30 cm nasıl kaydığını anlıyosunuz km değil bişey değil nasıl farkediliyor allah aşkına yaa bukadarmı olur yani bana biri bunu açıklasın
arkadaş ben haritacıyım. bırak 30 cm yi 5 cm bile kaysa farkedersin. nirengi poligon aği denen bişey birşey var. deprem esnalarında buralarda kaymalar olabilir. poligonun koordinatı sabittir. o poligona göre bağlanırsın ölçüm yaparsın. buda şu demek oluyor kayma ihtimali yüksek. veya nirengilerde bızulma olmuş olabilir. yada GPS ile ölçüm yapıyorlarsa hata verme riskide yüksek
İnsan oğlunun şaftı kaymış Van 30 santim doğuya kaymış ne yazar
Diğer Haberler