Van Gölü'nde korkunç görüntü: Açlıktan öldüler

Van Gölü'nde bulunan ve başta martılar olmak üzere pek çok kuş türünün yaşam alanı olan Adır Adası'nda son günlerde martı ölümlerinde büyük artış yaşanıyor. Van Gölü içerisinde martıların yaşam alanlarından biri olan Adır Adası'nda binlerce martı açlıktan ölürken, özellikle yavru martılar, gün boyu göl kenarında kendilerine yiyecek getirilmesini bekliyor. Adadan yükselen kokular ise çevre sakinlerini oldukça rahatsız ediyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, adada gerekli incelemeler yapıldığını belirterek, "Van bölgesinde martıların üreme alanlarının en büyüğü Adır Adası'dır. Buraya martılar şubat ayında gelmeye başlar ve nisan ile mayıs aylarında üreme olur. Adada 500 bine yakın yuva ve her yuvada iki yumurta hesaplandığı zaman bir milyona yakın üreme meydana gelir. Martıların 15 Temmuz'a kadar inci kefali ile beslenmelerinde sıkıntı yoktur. Balıkla bolca beslenirler. Ancak temmuzun sonunda yiyecek azalmasına bağlı stres oluşur ve ölümler görülür. Bir milyonda yüzde 5 ölüm normaldir. Bu sene de Doğa Koruma Milli Parklar İl Müdürlüğünce getirilen numunelerde herhangi bir salgın hastalığa rastlanılmadı. Stresten ve açlıktan kaynaklı normal ölümler görülmüştür. Her sene belediye ve Orman ve Su İşleri Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından buranın temizliği yaptırılmaktadır" dedi. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
VANLILAR KÖPEKLERE KURBAN OLSUNLAR BİR HAYVANA SAHİP ÇIKMAYAN MİLLETİN BATMASI HAKTIR
ulan sen adammısın vanlillara laf ediyorsun köpek soyu ismim selçuk konca
sen adam mısın? senin gibi ırkcilarin hakkı ne herkes biliyor. senin gibi itler oldukça vay memleketin haline
gerizekalı Mahlukat kendini hayvan sever zanneden taş beyinli muhtemelen hayata sana hakketgin gibi berbat bir yaşam da vermiştir .
Sen Vanlıların tırnağı olamazsın köpek dölü. birde millet diyor sen babanın mezarını dahi bilmiyorsun ne milletinden söz ediyorsun.
vanda adam mı yok ki bu hayvanlara yem vererek hayatlarını kurtarsınlar? hiç mi merhamet sahibi yok? haaa pardonnn depremde yaralarını sardıktan 1 sene sonra askerimize kıymışlardı değil mi bunlar? videoları da var. halktan insanlar saldırmıştı. a pardon insan mı dedim ? özür dilerim!
@fdt55 askere kıyan vanlı değil karıştrma vanlı askerlerde polislerde ölüyor at gözlüğünü çıkar att kafalı karıştırma doğulu ile pkk yı
@ku_zey_2016 depremden sonra bizi deprem yıkamadı devlet mi yıkacak gardaşşş diyen vanlılar değil de ebendi değil mi??? Depremde tır tır yardım gitti, bağışlar ile destek oldu tüm türkiye ama çıkıp yardım gelmiyo diye bağırdılar. Dirde askerlerimizi şehit ettiler. Nankör bu vanlılar. Malum ermenilere yakın yer ondandır.
@rasimdenir sende mi aaattt kaffalıııı...
zaten ölen martılar yeni yavru renklerinden belli ben ist da yaşıyorum martılar 2 yaşına kadar ancak beyaz ve griye döner ve arada ölümler de olur hiç kimse merak etmesin doğa kendi dengesini bulur.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler