Van İl Emniyet Müdürü Kesmez basın toplantı düzenledi

VAN (İHA) - Van İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, bugün düzenlenmek istenilen izinsiz Nevruz kutlamaları sonrası çıkan olaylardan 53 kişinin yaralandığını ve 130 kişinin ise yakalanarak gözaltına alındığını belirterek, "DTP Van İl Başkanı Abdurrahman Doğar'ı da arıyoruz. Bulunduğunda gözaltına alınacaktır" dedi.

İl Emniyet Müdürlüğü brifing salonunda bir basın toplantısı düzenleyen Kesmez, yaşanan olaylarla ilgili bilgi verdi. Yaşananların bir kutlama olmadığı ve kanunsuz gösteri olduğunu ifade eden Kesmez, çıkan olaylarda 1'i ağır 15 polis memuru ve 3'ü ağır 38 göstericinin yaralandığını ifade etti. Toplam 130 göstericinin yakalanarak gözaltına alındığını da belirten Kesmez, "Bu olayın yorumlamak gerekirse dünden bu tarafa bizzat basın açıklamalarıyla DTP İl Başkanı ve vekilleri ortamı germiştir. Konuyu istismar ve provoke etmiştir. Vatandaşlara "İstediğiniz her yerde, cadde, sokak ve mahallelerde Nevruz'u kutlayabilirsiniz, biz de vatandaşın olduğu her yer gideriz" demişlerdi. Bu resmen vatandaşı provoke etmektir. Adı da bellidir, ama o kelimeyi kullanmak, polemik yaratmak istemiyorum. Ama olayı da geçiştirmek de istemiyorum. Vatandaşı da sağduyuya davet etmiyorum. Çünkü vatandaşlar zaten sağduyulu" dedi.

Olayları karıştıran ve provoke edenlerin tamamen DTP yönetimi ve il başkanı olan şahıs ve DTP yanlıları olduğunu ifade eden Kesmez "Kanunun gereği yapılmıştır ve şehrimiz sükunete kavuşmuştur. Fakat ben İl Emniyet Müdürü olarak şehrin güvenliğinden valim ile birlikte sorumluyum. Ama DTP İl Başkanı dahil herkes sorumludur, gazeteci olarak sizler de sorumlusunuz. Hiç kimsenin sorumsuz açıklama hakkı yoktur ve bu yaptığı sorumsuz açıklamaların hesabı sorulacaktır. Kendileri gözaltına alınıp adliyeye gönderilecektir. Kışkırtıcılıktan, provoke etmekten işlem yapılacaktır. Kesinlikle biz ölçülü müdahalede bulunduk. Vatandaşı karşılımıza almamaya çalıştık" diye konuştu.