Van'da AKP'nin kapatılmasına tepki

VAN (İHA) - İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) Van Şube Başkanlığı üyesi Fuat Değer, halkın yüzde 47'sinin oyunu almış bir partiyi görmezden gelenlerin Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kapatarak soruna çözüm bulmakta yanılacaklarını dile getirerek, "28 Şubat ve önceki dönemlerde olduğu gibi yanıldıklarını anlayacaklardır" dedi.

Van'da bazı sivil toplum örgütleri ile sendikaların oluşturduğu 'Van Hak ve Özgürlükler Platformu, AK Parti'ye açılan kapatma davasına tepki gösterdi. Sanat Sokağı'nda bir araya gelen grup, başörtü eylemi için düzenlenen basın açıklamasının 81.'sini gerçekleştirdi. Her hafta farklı konular ele alan platform üyeleri bugün ise AK Parti'ye açılan kapatma davasına değindi. Platform adına açıklama yapan Mazlum-Der Van Şube Başkanlığı üyesi Fuat Değer, partilerin yargı yoluyla kapatılmasının hukukun üstünlüğü ilkesini benimsemiş ülkelerde kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Demokratik sistemlerde bunun hiç hoş görülmeyeceğini anlatan Değer, "Çünkü partiler demokrasilerin olmazsa olmaz gereklerindendir. Halk partiler yoluyla siyasi düşüncelerini dillendirmekte, taleplerini savunmakta ve iktidara gelip düşündükleri programları uygulayabilmektedir. Diğer bir deyişle halkın yönetime katılma hakkını kullanmasının yegane araçları partiler ve seçimlerdir. Siyasi partileri nasıl halk kuruyorsa, gerektiği zaman kapatılmasına da halk karar vermelidir. Yargı yoluyla parti kapatılması kabul edilemez. Partilerin yöneticileri birtakım suçlar işlemiş ya da bazı suçlara karışmış ise, suçların ve cezaların şahsiliği ilkesi uyarınca o kişilerin yargılanması ve cezalandırılması gerekir. Bir partiyi kapatmak, o partinin suça karışmamış masum yöneticilerini üyelerini hatta seçimlerde o partiye oy veren insanları dahi cezalandırmaktır ve haklarını kısıtlamaktır" dedi.

"Bu ülkenin halkına, geleneklerine ve dinine saygılı davranarak politika yapmak isteyenler engellenmiştir" diyen Fuat Değer, "Başörtüsü yasağı gibi bir uygulamayı Anayasayı değiştirerek kaldırmayı amaçlayan AK Parti'yi bu nedenle kapatmaya çalışmak acizlikten başka bir şey değildir. Halkın yüzde 47'sinin oyunu almış bir partiyi görmezden gelenler AK Parti'yi kapatarak sorunu çözeceklerini sanıyorlarsa tıpkı 28 Şubat ve önceki dönemlerde olduğu gibi yanıldıklarını anlayacaklardır. Parti kapatmanın çözüm olmadığını göreceklerdir. Çünkü kapatılan her parti daha güçlü olarak tekrar kurulmaktadır" ifadelerini kullandı.