Van'da cadde ve sokaklar savaş alanına döndü

VAN (İHA) - Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van İl Başkanlığı tarafından izinsiz olarak kutlanmak istenen Nevruz nedeniyle çıkan olaylarda, cadde ve sokaklar savaş alanına döndü.

Sabah saatlerinde DTP Van İl Başkanlığı önünde toplanarak ateş yakan ve yasadışı slogan atan kalabalığa polisin müdahale etmesinin ardından çıkan olaylar akşam saatlerine kadar değişik mahallelerde devam etti. Polis müdahale ettikten sonra dağılan kalabalık, gruplar halinde sokaklarda taşlarla etrafa saldırdı. Ara sokaklarda eylem yapmak isteyen gruplar polis tarafından dağıtılırken, göstericiler kaldırımları kırarak polisi taşladı. Ara sokaklara dağılan göstericiler bazı iş yerlerinin camlarını
kırarken, kaldırımları söktü, trafik levhaları ile trafik ışıklarını tahrip ederek yollarda barikat kurdu. Özel Divan Hayat Hastanesi önünde yolu kapatan göstericiler lastik yakarak eylemlerini sürdürürken, bir çöp konteynırını da yol ortasında yaktı. Şehrin muhtelif yerlerinde eylem yapan göstericiler nedeniyle Van cadde ve sokakları adeta savaş alınana döndü.tıkları ateşlerin etrafında toplanarak yasa dışı sloganlar attı. Polisin biber gazı ile müdahale ettiği gruplar dağıldıktan kısa bir süre sonra
yeniden birleşerek etrafı taşladı. Göstericiler arasında bulunan bayanlar ise dikkatleri çekti.

Van Belediye Başkanlığı ekipleri göstericiler tarafından tahrip edilen cadde ve sokaklarda temizleme çalışmaları yaptı. Belediye ekipleri göstericiler tarafından yollara kaldırım taşlarından kurulan barikatları dozer ve kepçe yardımı ile temizledi.

Sabah saatelerinden itibaren devam eden olaylar yüzünden şehir merkezinde bulunan esnafların büyük çocuğunluğu iş yerlerini kapattı. Esnaflardan bazıları içerde saklanırken, bazıları ise evlerine gitti. Bu arada olayların devam ettiği ara sokaklarda açık olan iş yeri sahipleri, polis tarafından dükkanlarını kapatmaları konusunda uyarıldı.

Şehrin muhtelif yerlerinde devam eden olaylar yüzünden Van Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bütün polisler olaylara müdahale etmek için gruplar halinde sokaklarda görevlendirildi. Göstericilere müdahale etmek üzere hazırlanan polislere Özel Harekat Şubesi timleri ve zırhlı araçlar da yardım etti. Göstericiler tarafından atılan taşlar yüzünden polisin giremediği ara sokaklara giren zırhlı araçlar biber gazı sıkarak kalabalığın dağılmasını sağladı.

Öte yandan, polise yardım etmek üzere Van Jandarma Kolordu Komutanlığı tarafından görevlendirilen hazır birlikler de Kültür Sarayı bahçesinde bekletildi.