Van'daki olaylar tutuklu sayısı 32'ye yükseldi

VAN (İHA) - Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van İl Başkanlığı tarafından izinsiz olarak düzenlenen Nevruz kutlamalarında çıkan olaylar sebebiyle gözaltına alınan şahıslardan 10'u daha tutuklanarak, cezaevine gönderildi. Tutuklananlar arasında DTP İl Başkanı Abdurrahman Doğar'ın da bulunduğu bildirildi.

Edinilen bilgiye göre Van'da meydana gelen olaylarda gözaltına alınan 160 kişiden 10'u daha tutulandı. DTP İl Başkanlığı binası önünde 22 Mart 2008 Cumartesi günü toplanarak, ateş yakan ve yasadışı slogan atan kalabalığa polis müdahale etmişti. Müdahale sonrası çıkan olaylardan sonra gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan ve aralarında DTP Van İl Başkanı Abdurrahman Doğar ile Başkan Yardımcısı Nemci Kaçlık'ın da bulunduğu son 58 kişi sabah saatlerinde geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. Zanlılardan aralarında DTP İl Başkanı Abdurrahman Doğar'ın da bulunduğu 10 kişi 'Terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek' suçlarından tutuklanarak, cezaevine gönderildi. Tutuklananların isimlerinin Z.A., Y.A., S.D., H.M., A.T. M.K. S.K. ve yaşları küçük A.S. ile S.A. olduğu kaydedildi. 58 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Van'da nevruz kutlamaları sırasında meydana gelen olaylarda 1 kişi hayatını kaybetmiş, 37'si polis toplam 75 kişi ise yaralanmıştı. Adliyeye sevk edilen 160 kişiden 32'si tutuklanırken, 128 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler