Van'daki olayların ardından

VAN (İHA) - Van İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, çıkan olayların ardından yapılan müdahale sonucunda çok sayıda gözaltı olduğunu ifade ederek, "Bazı polis ve göstericilerden de yaralılar var" dedi.

Kesmez, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van İl Başkanlığı'nın düzenlemesini planladığı Nevruz Bayramı için 21 Mart'ta izin verilmesine rağmen dün herhangi bir etkinlik düzenlemediklerini ve bugün Van İl Başkanlığı önünde toplandığını ifade etti. Yolu trafiğe kapatarak ateş yakan kalabalığın, PKK terör örgütünün simgeleyen bez parçalarını çıkararak kanunsuz gösteri yaptığını, ikazlara rağmen dağılmayan guruba müdahale ettiklerini ifade eden Kezmez, "Yapılan müdahale sonucunda belli bir sayıda gözaltı var. Göstericilerden ve polislerden yaralılar var. Bir polisin sağlık durumu ağır ve ameliyata alındı. Bunun dışında detaylı açıklamayı sayın valimiz yaparak sayıyı verecektir" dedi.

Van'da gözaltına alındığı iddia edilen İtalyan heyeti konusunun da doğru olmadığını belirten Kesmez, "Dün DTP İl Başkanlığı ve onların görüşü doğrultusundaki derneklerle görüştüler. Olaylar devam ederken olayların içerisine girmeye çalıştılar. Hem görüntü çekmeye çalıştılar hem olayların içerisine girmeye çalıştılar. Biz de onları uzaklaştırmaya çalıştık, dinlemediler. Onların can güvenliği için koruma altına aldık. Çünkü herhangi bir yaralanma olursa bu seferde gündeme oturacaklar. Kendilerini kenarda tuttuk bir süre sonra serbest bıraktık. Sadece kendi can güvenlikleri için, yoksa bir gözaltı söz konusu değildir. Şuan herşey normal trafik açık vatandaşlar işinde gücünde herhangi bir durum yok" şeklinde konuştu.