HABER

Van'ın ilçelerinde eğitim başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ''Van merkez ve Erciş hariç diğer ilçelerde 5 Aralık'ta eğitime başlanacak'' dedi.

Dinçer, Yatılı İlköğretim Bölge Okulu pansiyonlarının donanımlarıyla ilgili toplantıya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''5 Aralık'ta Van'da eğitime yeniden başlanacak mı?'' sorusuna Dinçer, daha önce 5 Aralık'ta Van'da eğitimine başlanacağının duyurulduğunu anımsattı.

Aradan geçen zamanda eğitimle ilgili gerekli bütün tedbirleri almaya çabaladıklarını belirten Dinçer, ''Biz okullarımızı bu haftadan itibaren Van'da olması muhtemel referans bir deprem karşısında ne kadar güvenli diye yeniden inceliyoruz. Aletli incelemeler yaptırıyoruz. Okullarımızın güvenliğini tam tesis etmeden kararımızı netleştirmeyeceğiz. O yüzden Van'da yapılan çalışmaları yerinde göreceğiz. Dersliklerimizle ilgili çalışmaların son halini değerlendireceğiz. Öğretmenlerimizin ikameti ile ilgili son durumu değerlendireceğiz ve kesin kararımızı cuma günü vereceğiz. Ancak şunu belirtmeliyim ki her halükarda Van merkez ve Erciş hariç diğer ilçelerde 5 Aralık'ta eğitime başlanacak. Van merkez ve Erciş'teki eğitime başlamayla ilgili nihai kararımızı cuma günü yapacağımız tespitlerden sonra netleştireceğiz'' dedi.

-Katsayının kaldırılması-

Dinçer, YÖK'ün üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının kaldırılması kararına ilişkin bir soruya, ''YÖK Genel Kurulu'na teşekkür ediyorum. Hakikaten özellikle mesleki eğitim açısından Türkiye'de mesleki eğitimin teşvikine yönelik çocuklarımızın önündeki önemli bir engel ortadan kalkmış oldu'' karşılığını verdi.

Dinçer, ayrıca daha önceki çalışmalarla zaten katsayı farkının çok düşük seviyelere çekildiğini anımsatarak, YÖK Genel Kurulu'nun son kararıyla mesleki eğitime yönelik çabalarda herhangi bir engel kalmadığını belirtti.

Kararın yargıya taşınma olasılığına ilişkin bir soruya karşılık Dinçer, şöyle konuştu:

''Her zaman böyle bir ihtimal olabilir. Bu karardan memnun olmayanlar olabilecektir ama şunu ifade etmek istiyorum; bu mesele, yargıya taşınmış olsa bile normalde artık ülkenin çok önünde duran bir meseleydi. Bir şekilde hallolması gerekir. Daha da önemlisi zaten Milli Eğitim Bakanlığı kendi müfredat sistemi içinde yaptığı değişikliklerle alan uygulamalarını önümüzdeki yıldan itibaren bütünüyle kaldırıyor. Dolayısıyla katsayının var olması bile anlamsız hale gelecekti. Önümüzdeki yıl bu değişikliğin zaten netleşeceğini ifade ettiğimde yargının vereceği kararın sadece bu yıldan ibaret olacağını ifade etmek bence doğru olabilir. ''

Bir başka gazetecinin kamuoyunda TBMM tarafından katsayı konusuyla ilgili bir yasal düzenleme yapılacağı yönünde beklentisi olduğuna ilişkin sözleri üzerine de takdirin TBMM'ye ait olduğunu, şu anda idari anlamda YÖK'ün verdiği kararın üzerine TBMM'nin bunu kesin olarak bir kanun hükmüne bağlamayı planlıyorsa, bunun olabileceğini söyledi.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler