HABER

Vatikan Bankası Başkanı'na soruşturma

İtalyan savcılar, kara para aklamayı önlemeye yönelik yasaları ihlal ettiği şüphesiyle, Vatikan Bankası Başkanı Ettore Gotti Tedeschi hakkında soruşturma başlattı. Banka fonlarından 23 milyon euroya da el kondu.

Vatikan Bankası Başkanı'na soruşturma

İtalyan savcılar, kara para aklamayı önlemeye yönelik yasaları ihlal ettiği şüphesiyle, Vatikan Bankası Başkanı Ettore Gotti Tedeschi hakkında soruşturma başlattı.

İtalya'da yürürlükteki yasalar, bankaların haklarındaki mali bilgileri açıklamasını gerektiriyor.

Ettore Gotti Tedeschi ve bankanın bir diğer yöneticisinin ise bunu yapmadıkları iddia ediliyor.

İtalyan savcılar yürüttükleri operasyon çerçevesinde, banka fonlarından yaklaşık 23 milyon euroya el koydu.

Ülkede savcıların Vatikan Bankası'nın hesaplarını incelediğine yönelik haberler, İtalyan basınında ilk olarak geçen yıl yer almıştı.

Son gelişmeler sonrası Vatikan'dan yapılan açıklamada ise bankanın kara para akladığına yönelik suçlamaların kiliseyi hayrete düşürdüğü belirtildi.

Açıklamada ayrıca Vatikan'ın Ettore Gotti Tedeschi'ye güveninin tam olduğu vurgulandı.

Resmi adı "Dini Çalışmalar Enstitüsü" olan Vatikan Bankası, Katolik Kilisesi'nin mali işlemlerini yürütüyor.

Banka 28 yıl sonra yine gündemde Vatikan Bankası en son 1982 yılında yaşanan bir tartışmayla gündemdeydi.

Organize suç örgütleriyle ilişikisi olduğu öne sürülen bankanın başkanı Başpiskopos Paul Marcinkus'un o dönem, İtalyan'nın en büyük özel bankası olan Banco Ambrosiano'nun 3 buçuk milyar dolar borçla batışında rol oynadığı iddia edilmişti.

Başpiskopos Paul Marcinkus hiçbir zaman gözaltına alınmasa da, Banco Ambrosiano'nun üst düzey iki yöneticisi öldürülmüştü.

Bu kişilerden, Vatikan'la yakın ilişkisi yüzünden "Tanrı'nın bankeri" olarak bilinen Banco Ambrosiano'nun başkanı Roberto Calvi, İtalya'dan kaçtıktan sonra İngiltere'nin başkenti Londra'daki Blackfriars Köprüsü'nün altında asılı bulunmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön