HABER

Vatikan'ın protestosu üzerine öpücük resmi kaldırıldı

Vatikan, Papa'nın görüntüsünün istismar edildiğini bildiren sert bir çıkış yapınca tartışmalı reklamlarıyla ünlü Benetton, Papa-İmam öpüşmesini görüntüleyen afişi kaldırdı.

İtalyan Benetton şirketi, Papa 16. Benediktus'u İmamı Ahmed el Tayyib'le dudaktan öpüşürken görüntüleyen reklam afişine Vatikan'dan sert protesto gelmesi üzerine afişi kaldırdı.

Papa ve İmam öpüşmesiyle, diğer önde gelen siyasi ve dini liderleri öpüşürken görüntüleyen fotomontaj afişler, Benetton'un dünya çapında başlattığı reklam kampanyasının bir parçası.

Kampanya çerçevesinde ABD Başkanı Barack Obama, Çin Cumhurbaşkanı Hu Cintao ile, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dudaktan dudağa öpüşmeleri fotomontajlanarak afişlere yansıdı.

Vatikan sözcüsü Federico Lomabardi, "Benetton'un, ticari amaçlarla yürüttüğü bir reklam kampanyasında, Papa'nın görüntüsünü asla kabul edilemez bir şekilde, üzerinde istediği gibi oynayarak ve istismar ederek kullandığını" kaydetti.

Vatikan açıklamasında, "Bu, Papa'ya karşı derin bir saygısızlıktır; inanç sahibi insanların dugularına hakarettir ve reklamların, toplumu kışkırtarak dikkat çekme yolunda temel saygı kurallarını nasıl ihlal edebildiğini göstermektedir." denildi.

Sözcü Lomabardi, Papa'nın görüntüsüne saygı gösterilmesini sağlamak için atılacak adımların incelendiğini de belirtti.

Dün sabah Vatikan yakınlarında asılan ve Papa ile Kahire'deki el-Ezher Camii İmamı Ahmed el Tayyib'i dudaktan öpüşürken gösteren dev reklam afişi daha sonra kaldırıldı.

Benetton, "Papa ile İmam'ın görüntülerinin kullanılmasının inanç sahibi kişileri kızdırmış olmasından dolayı üzgünüz." dedi.

Benetton, reklam kampanyasının amacının "her türdeki nefret akımlarıyla mücadele etmek olduğunu" kaydetti.

Daha önce de kamuoyunda büyük tepki toplayan reklam kampanyalarıyla ünlenen Benetton, idam cezası için bekleyen mahkumlar, bir rahibi öpen rahibe, AIDS'den ölmekte olan adam gibi görüntüler kullanmıştı.

Geri Dön