HABER

Vekillerin katıldığı eyleme biber gazlı müdahale

Ankara’da ulaşım hakkı adı altında düzenlenen otobüs seferleri protestosuna polis biber gazi ile müdahale etti.

Vekillerin katıldığı eyleme biber gazlı müdahale

ANKARA, (DHA)-Ankara Tuzluçayır’da Lice Protestoları sırasında belediye otobüsünün göstericiler tarafından tahrip edilmesinin ardından güzergah değişikliği yapılması vatandaşlar ve Halkevleri üyesi tarafından protesto edildi. Otobüslere biletsiz binerek ulaşım hakkı adı altında düzenlenen eyleme polis biber gazı ile müdahale etti. Milletvekillerinin de içinde bulunduğu otobüs karakola çekildi.

Mamak Tuzluçayır’da Haziran ayında düzenlenen Lice Protestolarında bir belediye otobüsü, göstericiler tarafından tahrip edildi. Bunun üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi Ege Mahallesi, Tuzluçayır, Şirintepe, Şahinkaya, Kartaltepe ve General Zeki Doğan Mahallelerine sefer düzenleyen otobüslerde güzergah değişikliği yaptı. Bu mahallelere girmeyen otobüsler, başka bir yolu kullanmaya başladı.Vatandaşlar otobüslerin mahallelerine gitmedikleri için mağdur olduklarını belirterek Kızılay Ege mahallesi otobüs duraklarında otobüsler eski güzergahına girene kadar ulaşım hakkı adı altında otobüslere kartsız binme eylemine başladı. Eyleme CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Hüseyin Aygün’ün yanısıra çok sayıda vatandaş katıldı. Milletvekilleri eylemde ‘ulaşım haktır satılamaz’ yazılı dövizleri taşıdı. Hukuksuz bir şekilde değişiklik yapıldığını söyleyen Tanal, vatandaşın ulaşım hakkının gasp edildiğini savundu.

MİLLETVEKİLLERİ OTOBÜSE BİNDİLER

Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan otobüs duraklarında toplanan grup bir süre otobüslere binmeme protestosunda bulunarak basına açıklaması yaptı. Daha sonra durağa yanaşan otobüse kart okutmadan binen vatandaşlar, otobüsün eski güzergahından gitmesi halinde kart okutacaklarını söylediler. CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Hüseyin Aygün de vatandaşlarla birlikte otobüslere bindi. Bir grup protestocuyu alan otobüs duraktan hareket etti.

POLİS BİBER GAZI İLE MÜDAHALE ETTİ

Daha sonra durağa otobüs gelmemesi üzerine eylemciler yoldan geçen başka bir otobüsün önünü kesti. Otobüsün ön tarafında yazan sefer numarasını değiştirdiğini iddia eden vatandaşlar, otobüsün gitmesine izin vermedi. Bunun üzerine protestocular ile polis arasında arbede yaşandı. Polis göstericilere biber gazı ile müdahale etti. Kısa süreli kovalamaca yaşandı.

Müdahalenin ardından dağılan grup tekrar otobüs durağında toplandı. Bazı protestocular ile vatandaşlar arasından gerginlik yaşandı. Polis müdürleri araya girerek, tarafları birbirinden ayırdı.

OTOBÜS GELMEYİNCE YÜRÜDÜLER

Uzun süre durakta bekleyen eylemciler ve vatandaşlar Mamak’a doğru yürüyüşe geçti. Ziya Gökalp Caddesini trafiğe kapatan vatandaşlar Mamak’a kadar yürüdüler.

MİLLETVEKİLLERİNİNDE İÇİNDE BULUNDUĞU OTOBÜS KARAKOLA GÖTÜRÜLDÜ

CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Hüseyin Aygün’ün de içinde bulunduğu otobüs, şoförü tarafından karakola çekildi. Milletvekilleri attıkları tweetlerde belediye başkanı Melih Gökçek’ten şikayetçi olacaklarını söylediler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön