Venezuela'da okullar tatil, devlet daireleri ve özel iş yerlerinde çalışma yapılmayacak

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez, 3'üncü gününe giren ve halen tam olarak düzeltilemeyen elektrik kesintisinden ötürü bugün ülkede okulların tatil edileceğini, devlet daireleri ve özel iş yerlerinde de çalışma yapılmayacağını duyurdu. Öte yandan ülkede, market yağmalama haberleri de geliyor.

Tarihinin en ciddi siyasi krizini yaşayan Venezuela'da cuma günü akşam saatlerinde başlayan ve tüm ülkeyi karanlıkta bırakan elektrik kesintisi özellikle başkent Caracas'ta kısmi düzeltilmeler dışında devam ediyor.

Kesintiyi ülkenin doğusundaki hidroelektrik santrali ve dağıtım merkezi Guri'ye yapılan bir sabotaj olarak değerlendiren hükümet ise durumu düzeltmek için Devlet Başkanı Maduro'nun bilgilendirmesine göre "yoğun bir şekilde" çalışıyor.

Venezuela İletişim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Rodriguez, ülkenin resmi kanalı VTV'ye bağlanarak yaptığı açıklamada, Maduro'nun talimatı doğrultusunda ilkokuldan üniversiteye kadar ülkedeki tüm eğitim kurumlarının bugün tatil edildiğini duyurdu.

Devlet dairelerinin yanı sıra fabrika ve alışveriş merkezleri gibi özel iş yerlerinde de çalışma yapılmayacağını belirten Rodriguez, ülkedeki iletişim ve internet erişimini dahi sekteye uğratan kriz karşısında galip geleceklerini ifade etti.

CARACAS'A AKŞAM SAATLERİNDE YENİDEN ELEKTRİK VERİLDİ

Cuma günü yerel saatle 17.00 sularında başlayan ve tüm ülkeyi esir alan elektrik kesintisi sonrası birkaç kez ışığa kavuşan ve tekrar elektriksiz kalan Caracas'ın önemli bir bölümüne yeniden elektrik verilmeye başlandı.

Kesinti, akaryakıt istasyonlarının önünde çok uzun kuyruklara neden olurken sekteye uğrayan iletişim ve internet erişimi nedeniyle Venezuelalılar otoyol kenarlarında sinyal bulunan bölümlerde saatlerce bekliyor.

Birçok bölgesinde şebeke suyu sağlanamayan Caracas'ta vatandaşlar park ve bahçelerdeki kaynak ve hatlardan evlerine su taşıyor.

2019-03-11T021835Z_1437312067_RC16670CBD30_RTRMADP_3_VENEZUELA-POLITICS

YAĞMALAR DOLAYISIYLA 50'DEN FAZLA GÖZALTI

Caracas'ın Baruta bölgesinde ise bir alışveriş merkezindeki süpermarket genç bir grup tarafından yağmalandı.

Ülke basınındaki haberlere göre özellikle gıda malzemelerinin yağmalandığı olay sonrası Bolivarcı Ulusal Polis (GNB) mensupları 50'den fazla kişiyi yakaladı.

GUAİDO YİNE ASKERE ÇAĞRI YAPTI

Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido ise yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili Caracas'ta düzenlediği basın toplantısında, değerlendirmelerde bulundu.

Kesinti ile ilgili bugün AN'de "Ulusal Acil Durum" ilan etmeyi görüşecek olan muhalefetin lideri Guaido, askerleri Devlet Başkanı Maduro'ya destek vermeyi kesmeye çağırdı.

2019-03-11T003657Z_997004257_RC15BD989260_RTRMADP_3_VENEZUELA-POLITICS

18 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ İDDİA EDİLDİ

Öte yandan hastanelerde yaşamını yitirenlerin sayısı ve bu kişilerin elektrik kesintisinin bir sonucu olarak ölüp ölmediğine dair farklı açıklamalar yapılıyor.

Muhalif AN Milletvekili Jose Manuel Olivares, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yeni doğan bir bebeğin de aralarında bulunduğu 18 kişinin elektrik kesintisi ile ortaya çıkan duruma bağlı olarak hastanelerde hayatını kaybettiğini öne sürdü.

Venezuela Sağlık Bakanı Carlos Alvarado ise VTV'ye yaptığı açıklamada elektrik kesintisinden ötürü ölümler yaşandığı yönündeki haberleri reddeti.

Alvarado hastanelerin büyük çoğunluğunun acil servislerinde jeneratörlerin çalıştığını ve bu hususun bakanlığı için öncelikli olduğunu kaydetti.

2019-03-11T002911Z_763361687_RC1461B503B0_RTRMADP_3_VENEZUELA-POLITICS

2019-03-11T001859Z_173600737_RC11CA893470_RTRMADP_3_VENEZUELA-POLITICS

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 60 yorum
en zengin olması gereken ülkenin bir diktatör yönetimine geçmesi sonucu açlığa mahkum olması...
Ne kadarda Dunyadan bir haber yasadıgın belli az arastır biraz analiz et ya
Diktatörler ülkelerini felakete sürükler..
@hanifi.kucuk abd ye bogun egersen sıkıntı yok dimi..
@hanifi.kucuk ABD nin uşağı olmadığı için ...Adam da diktatör değildir. Sandıkla geldi sandıkla gidecek..Sorun ABD dir.Şimdi biz de ABD ye restimizi çeksek ne olur? dünya lideri falan filan bizi kurtaramaz.Ekonomik kaos,terörizm .herşeyi ortaya koyarlar azim ALLAH...
Arkadas, Marstami yasiyosun sen yoksa Amerika mandasindanmisin.
@mustafa_besik_1979 seneyi nerden okuyosunda analiz ediyorsun. Esad’a karşı abd ile iş birliği yap. Ana venezuellada güyya abd karşısında birde reisin kankası diye bir diktatörü destekle
GÖRDÜNÜZ MÜ ARKADAŞLAR,ARTIK BİR ÜLKEYİ İSTİLA ETMEK İÇİN ASKER YOLLAMIYORLAR,SİBER SALDIRI İLE ÜLKEYİ PERİŞAN,ÇALIŞMAZ BİR HALE GETİRİYORLAR....EZANDA ISLIK ÇALMIŞLAR..VERİN MEHTERİ DÜNYA NERELERDE HABERLERİ YOK..
@erxcanka79 bak dostum bu dediklerinle ezan konusu ayrı şey unutma emparyaller bizim tipimizdeki ülkeleri ele geçirmek için ilk önce kültürünü dinini yok ederler ahlaksızlaştırır doyumsuzlaştırır sonrada uzaktan çöküşünü seyreder goy goy yapmayı bırakta ülken için ne yapabilrisin onu düşün sen kapiş.
@moland günün en mantıklı yorumu teşekkürler...
Guadio kemal kılıçdaroğlu nun Türkiye dede yapmak istediği işte bu
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler