Venezuela'dan flaş hamle! Uçakla geri gönderdiler

Venezuela hükümeti, kendini geçici başkan ilan eden Juan Guaido ile görüşmek üzere ülkeye gelen Avrupa Parlamentosu (AP) üyelerini havaalanından geri gönderdi.

Venezuela'dan flaş hamle! Uçakla geri gönderdiler

Avrupa'daki sağ partilerden AP üyeleri İspanyol Gonzalez Pons, Gabriel Mato Adrover, Jose Ignacio Salafranca ve Juan Salafranca ile Hollandalı Esther de Lange ve Portekizli Paulo Rangel, Guaido'nun daveti üzerine Venezuela'ya geldi. Simon Bolivar Havaalanında pasaportları alınan AP üyeleri, bir süre burada bekletildikten sonra Iberia Havayollarına ait bir uçakla geri gönderildi.

"YARIN ÖZGÜR BİR VENEZUELA'YA GERİ GELECEĞİZ"

Gonzalez Pons, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "başkan Guaido tarafından davet edilen ilk uluslararası heyet" olduklarını belirterek, "Bugün kovuluyoruz. Yarın özgür bir Venezuela'ya geri geleceğiz." ifadesini kullandı.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ise hükümetin, ülkeyi komplo amacıyla ziyaret etme niyetindeki bir grup parlamenteri, kabul edilmeyecekleri ve provokasyondan kaçınmaları konusunda diplomatik kanallar aracılığıyla uyardığını belirtti. Ülkesine saygı duyulmasını isteyen Arreaza, "Venezuela, Avrupa aşırı sağının, başka bir iğrenç müdahaleci eylemiyle ülkedeki barış ve istikrarı bozmasına izin vermeyecek." dedi.

VENEZUELA KRİZİ

Venezuela'da, çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, "Venezuela'ya asker göndermeyi seçeneklerden biri" olarak gördüğünü söylemişti.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 47 yorum
halk kabul ediyorsa AP ne oluyor..BRAVO VENEZUELLA ÖZGÜRLÜK DEMEK KÖLELİK DEMEK DEĞİL BU GÜN BOYUN EĞEN YARIN BİN BETER OLUR...
@ozkan.uzunay halkını perperişan ve aç sefil eden venezüella'nın bülent serttaş'ının günleri sayılı, chaveze baksın geleceğini görsün...
@ozkan.uzunay keşke türkiye deki sol kesim de mevcut iktidarın düşmesi halinde (savunduğumdan söylemiyorum) abd nin ülkeye çökeceğini görebilse
@jashua111 Ülkemizde de geçmişte çok sefalet vardı.O zaman da bizim ülkemize mi müdahale edilmeliydi? Gerçi senin bunları hangi amaçla söylediğini gayet iyi biliyoruz!
@ozkan.uzunay Son günlerde yaşadığı sıkıntılar yüzünden başına kötü birşey gelmesinden korkan Venezuella Devlet Başkanı Maduro, dublörü olması konusunda Bülent Serttaş ile 1 yıllığına bedava benzin karşılığında anlaştı.
İnsanı yardım ? Irak'a .Libya ya Suriye ye de gelmiş miydi.Arada çocuklara oyuncak bebek zilah Durum vahim.
helal len valla helal..! adamlar küçük çaplarına rağmen büyük iş yapmışlar.halk oyuyla seçilmiş olan halk oyuyla gider. diğer bütün seçenekler "çok sıradışı" bir durum olmadığını sürece giderse bunun adına darbe denir. pisliğin başı ABD ve yandaşları
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler