"Venezuela yalan haberlere karşı tolerans göstermeyecek"

Venezuela'nın iletişim, kültür ve turizmden sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez: - "Venezuela olarak, emperyalist güç merkezleri, uydu hükümetler ya da psikolojik savaşın medya ayağından gelen bütün rezil ve yalan haberlere karşı cevap vereceğiz, tolerans göstermeyeceğiz"

BOGOTA (AA) - Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez, Kolombiyalı makamların Venezuela'nın terörizmi desteklediği iddialarına ilişkin, Venezuela hükümetinin yalan haberlere tolerans göstermeyeceğini söyledi.

Venezuela'nın iletişim, kültür ve turizmden sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Rodriguez, başkent Caracas'taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores'te düzenlenen basın toplantısında "Venezuela olarak, emperyalist güç merkezleri, uydu hükümetler ya da psikolojik savaşın medya ayağından gelen bütün rezil ve yalan haberlere karşı cevap vereceğiz, tolerans göstermeyeceğiz." dedi.

Kolombiyalı makamların son dönemde dile getirdiği ve Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque'nin son açıklamaları ile yeniden gündem olan terörizmi destekledikleri iddialarına değinen Rodriguez, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya karşı 4 Ağustos’ta düzenlenen insansız hava aracı (İHA) saldırısına da işaret ederek, tam aksine ülkesinin, Kolombiya topraklarından gelen "terörist saldırıların kurbanı" olduğunu savundu.

Kolombiyalı eski devlet başkanları Alvaro Uribe Velez ve Juan Manuel Santos'un, özellikle Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile yürüttükleri barış görüşmelerinde Venezuela'nın sunduğu desteğe teşekkür ettikleri görüntüleri izleten Rodriguez, ayrıca, müzakerelere katılabilmeleri için FARC'ın yöneticilerine geçiş izni verilmesi amacıyla Kolombiya tarafından yapılan resmi başvurulara ilişkin belgeleri de gösterdi.

- İki ülke arasında gerilim arttı

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque hafta başında ülkesinde katıldığı bir radyo programında ocak ayından itibaren Venezuela ile diplomatik ilişkileri tamamen keseceklerini duyurmuş ve komşusunun topraklarında teröristleri barındırarak Birleşmiş Milletler'in (BM) 1373 sayılı kararını ihlal ettiğini söylemişti.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı ise Duque'nin değerlendirmeleri karşısında sert bir yazılı açıklama ile yanıt vermişti.

Duque için, "adam kaçırma, sahte deliller, uyuşturucu üretimi, uyuşturucu kaçakçılığı, paramiliter güçler, toplum liderlerine yönelik suikastler ve şiddet dünyasının lideri bir ülkenin devlet başkanı" ifadelerine yer verilen Venezuela Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, bu bağlamda Ivan Duque'nin "Venezuela'ya ve dünyaya demokrasi dersi vermesinin komik olduğu" belirtilmişti.

- Maduro görüntülü mesaj yayımlamıştı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise sosyal medya hesabından Kolombiya kamuoyuna yönelik yayımladığı görüntülü mesajda, "Oligarşi ve medya, Bogota'dan durmaksızın, yanlış bilgiler, nefret ve yalanlarla, Venezuela'nın meşru Devlet Başkanını ve 'Bolivarcı Devrimi' hedef alıyor." ifadelerini kullanmıştı.

Konuşmasının sonunda "Kolombiyalılara seslenen" Maduro, şunları söylemişti.

"Bütün kara propagandaları bir kenara atalım. Bizi birleştiren tarihimizin derinliklerinde aşkla, Kolombiya ve Venezuela arasında bir yol inşa edelim. Barış için, birlik için sizin desteğinizi istiyorum. Kurtarıcı atamız Simon Bolivar'ın doğduğu yerden sesleniyorum. Yaşasın Kolombiya, yaşasın Venezuela."
\

- ABD'nin Venezuela'yı "teröre destek veren ülkeler listesine" alacağı iddiası

Bu tartışmalar bağlamında hafta başında Amerikan Washington Post gazetesinde, bazı üst düzey yetkililere dayandırılan, Donald Trump yönetiminin Venezuela'yı "teröre destek veren ülkeler listesine" alacağı yönünde haber yer almıştı.

ABD'nin şu ana kadar "teröre destek veren ülkeler" listesinde sadece İran, Kuzey Kore, Sudan ve Suriye'nin bulunduğu hatırlatılan haberde, bu listeye Venezuela'nın dahil edilmesi durumunda ABD ile bu ülke arasındaki gerilimin çok daha üst düzeye taşınacağı belirtilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığının herhangi bir açıklama yapmadığı konuya ilişkin, Amerikan medyasına konuşan bazı yetkililer "henüz bu konuda varılmış bir karar olmadığını" ifade etmişti.

Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler