Venezuela’da Darbe Girişimi mi?

Venezuela’da muhalefet lideri Juan Guaido, yanında bir grup üniformalıyla yaptığı açıklamada Devlet Başkanı Maduro'yu iktidardan indirmek için planının son safhasına başladığını belirtti. Enformasyon Bakanı hükümetinin darbe düzenlemeye çalışan küçük bir gruba karşı koymakta olduğunu kaydetti

Venezuela’da Darbe Girişimi mi?

Venezuela’da muhalefet lideri Juan Guaido, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu iktidardan indirmek için planın son safhasına başladığını belirtti ve halkla orduya kendisini destekleme çağrısı yaptı.

Guaido, başkent Caracas’ta La Carlota hava üssünde yanında üniformalı bir grupla birlikte görüldü.

Guaido Twitter hesabından yayınlanan konuşmasında silahlı kuvvetlerin doğru karar verdiğini ve Venezuela halkının desteğine güvendiklerini kaydetti.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino ise silahlı kuvvetlerin anayasayı ve yasal yetkilileri savunmaya bağlı olduğunu ve darbe hareketini reddettiklerini belirtti.

Padrino, ülke genelindeki bütün askeri üslerde anormal bir durumun olmadığını kaydetti.

Venezuela Enformasyon Bakanı Jorge Rodriguez de hükümetinin darbe düzenlemeye çalışan küçük bir grupa karşı koymakta olduğunu belirtti.

Venezuela’da muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis’in başkanı olan Guaido anayasaya dayanarak Maduro’nun 2018’de yeniden seçilmesini yasa dışı olarak nitelmiş ve Ocak ayında geçici devlet başkanlığını ilan etmişti.

1 Mayıs’ta ülkede geniş çaplı protesto gösterisi düzenlenmesi öngörülüyor. Guaido, gösterinin Venezuela tarihindeki en geniş katılımlısı olacağını belirtmişti.

Amerika dahil yaklaşık 50 ülke Guaido’yu Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak tanımış durumda.