HABER

Venezuela'da petrol bölgelerini ordu koruyacak

Caracas - Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in, orduya, ülkedeki tüm petrol alanlarını koruma talimatı verdiği ve ABD'yi petrolden mahrum bırakmakla tehdit ettiği bildirildi.

Chavez, ülkede yarın düzenlenecek referandum öncesi Caracas'ta binlerce kişiye hitaben yaptığı konuşmada, Savunma Bakanlığına, ülkedeki petrol alanları ve rafinerilerin bu geceden itibaren korunması için plan yapması talimatı verdiğini ve bu tesislerin ordu tarafından korunacağını belirtti.

Chavez, konuşmasında ayrıca, ABD'yi petrolden mahrum bırakmakla tehdit ederek, Washington yönetiminin Venezuela'nın istikrarsızlaştırılması yönündeki planlarını uygulaması halinde "ABD'ye bir damla petrol vermeyeceğini" söyledi.

Günde yaklaşık üç milyon varil petrol üreten Venezuela, bu petrolün yarısını ABD'ye ihraç ediyor.Öte yandan Chavez, bir toplantıda kendisine "kes sesini" diye bağıran
İspanya Kralı Juan Carlos'un özür dilememesi durumunda Venezuela'daki İspanyol bankalarını "kamulaştıracaklarını" da kaydetti.

Şili'de yapılan 17. İbero-Latin Amerika zirvesi sırasında eski İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar'a "faşist" diyen Chavez'e, İspanya Kralı Juan Carlos "kes sesini" diye bağırmıştı.

Venezuela'da yarın, devlet başkanlığı görev süresinin uzatılmasına olanak tanımak üzere önerilen anayasa değişikliği için referandum yapılacak.

Referandumdan "evet" sonucunun çıkması halinde Devlet Başkanı Hugo Chavez, bu görevi tekrar üstlenmek için seçimlerde aday olabilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön