HABER

Venezüella'da genel grev

CARACAS (İHA) - Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'i devirmek için muhalefet tarafından başlatılan genel grev 5. gününe girerken, muhalefetin kontrolu altındaki bölgelerde çıkan çatışmalarda 3 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

Başşehir Caracas'taki İtfaiye Müdürü Rodolfo Briceno, yaptığı açıklamada, çatışmaların Caracas'ın doğusunda, muhalefetin kontrolundaki Chacao bölgesinde meydana geldiğini söyledi.

Çatışma haberleri üzerine Devlet Başkanı Jose Vicente Rangel, Chavez'in muhalefet liderleri ile görüşme yapmayı kabul ettiğini bildirdi. Chavez'in, Amerika Devletler Örgütü'nün (ADÖ) Genel Sekreteri Cesar Gaviria'nın daha önce yaptığı "grevci liderlerle hemen görüşme masasına otur" çağrısına uyacağı belirtildi.
Chavez'e karşı isyan ettiklerini ilan eden Ordu Generali Enrique, diğer subay ve askerler; düzenledikleri basın konferansında son olaylardaki ölümlerden Chavez'in hükümetini sorumlu tutarak " Bu gece vahşi bir katliama şahit olduk" dediler. Buna rağmen, İçişleri Bakanı Diosdado Cabello, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, "Hükümet bunu şiddette reddediyor. Bunu en ağır şekilde protesto ediyoruz. Bu durumun devam etmesine müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.
Çatışmaların, gün içinde hükümetin; rafineri ve tanker çalışanlarının protesto grevine katılması üzerine petrol üretiminde indirime gidileceğini açıklaması üzerine meydana geldiği bildirildi.

Venezüella, dünyanın en büyük petrol ihraç eden ülkeleri arasında beşinci sırada bulunuyor ve uluslararası petrol piyasaları bir haftalık grevden etkilendiler.
Devlet petrol şirketi Petroleos de Venezüella'nın (PDVSA) Başkanı Ali Rodriguez, grevden petrol üretiminin etkilendiğini kaydederek "Petrol üretimimizi biraz azaltmak zorunda kaldık" diyerek şirketin bu "sabotaj darbe"nin hedefi olduğunu ileri sürdü.

Chavez Perşembe günü orduya, petrol kuruluşlarını koruması emrini vermiş ve donanmadan da mürettebat tarafından el konan 3 petrol tankeri geri almasını istemişti.
Cuma günü Chavez, petrol ihraç yükümlülüklerini yerine getireceklerini söylerken grev organizatörlerini ülkeyi istikrarsızlığa uğratmaya çalışmakla suçlamıştı.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler