HABER

"Verdiğimiz vaatlere bağlı kalacağız"

İSTANBUL (İHA) - Almanya Başbakanı Angela Merkel, "AB yolunda Türkiye'ye verdiğimiz vaatlere bağlı kalacağız" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) işbirliğinde Çırağan Sarayı'nda düzenlenen Türk-Alman Ekonomi Forumu'na katıldı. Konuşma yapan Merkel, Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, "Türkiye'de son yıllarda neler meydana geldiğini hep birlikte gördük. Özelleştirme çalışmaları konusunda Alman delegasyonuna bazı konularda acele etmemiz gerektiğini söylemem gerekiyor. Alman şirketlerine de şans veriliyor fakat biz burada çaba sarf etmeliyiz. Türkiye'deki özelleştirmelere daha fazla ilgi göstermeliyiz" dedi.

Angela Merkel, çok sayıda Alman şirketinin Türkiye'de faaliyette bulunduğunu, çok sayıda Türk şirketinin de Almanya'da faaliyette bulunduğunu söyledi. Bütün bunların, bağların çok sıkı olduğunu gösterdiğini belirten Merkel, vize şikayetleri konusunda, "Türklere vize vermekte zorluk çıkarmıyoruz. Bu tür şikayetler mutlaka elçiliğe bildirilsin. Ürün nakliyatında dar boğaz var. Kapasiteler yüzde 30 oranında artırıldı. Bu kotanın yeterli olmaması halinde AB talimatları kapsamında bunu biraz daha artırmaya çalışacağız. Bunu birden bire artırmanın anlamı yok" diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'nın tüm sektörlerde iyi bir ortak olmak istediğini söyledi. Türkiye'deki enerji üretiminin dinamik bir şekilde genişletildiğini belirten Merkel, "Rus rakiplerimiz var. Alman vatandaşları bundan böyle tatillerini Türkiye'de geçirmek üzere teşvik edeceğiz. Almanlar, Türkiye'ye gelmekten son derece memnunlar. Bundan sonra da gelecekler" açıklamasında bulundu.

Angele Merkel, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda da açıklamalarda bulundu. Üyelik müzakerelerinin sürdüğünü belirten Merkel, "Sayın Erdoğan ve ben, bu konu hakkında çok sık konuştuk. Bu açık görüşmeler, bizim karşılıklı itimadımızı da güçlendirdi. Hıristiyan Demokratik Birliğin başkanı olarak ben tabii ki imtiyazlı bir ortaklıktan yanayım. AB yolunda Türkiye'ye verdiğimiz vaatlere bağlı kalacağız. Hiç şüphe yok ki, bir çok taraftan bu yoldaki adımlar hakkında bilgiler edindim. Engellerde iki taraf var. Bir tanesi reformlara devam etmek gerekir. Bu reformların Türkiye için de kazanç olduğu anlaşılmış durumda. Ayrıca Ankara Protokolü'nü Türkiye'nin önüne engel olarak koymuyoruz. Ankara bu protokolü imzaladı. Biz bu konuda Türkiye'nin önüne engel koymak istiyormuşuz gibi bir hava yaratılıyor. Bizim kötü bir niyetimiz olmadığının bilinmesi gerekir. Serbest ticaretin Avrupa için geçerli olması gerekir. Bu sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Ankara Protokolü, tüm ülkeleri kapsayacak şekilde uygulanmalı" dedi.
Merkel, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye ve Almanya, Avrupa konusunun dışında da bir birliğe sahip. Bunun tarihsel nedenleri var. Diğer nedenlerinden biri de 2.5 milyon Türk insanının Almanya'da yaşaması. Almanya'daki Türkler'in Almanca öğrenmesine destek istiyoruz. Türk ve Alman askerlerinin Ortadoğu'da birlikte, aynı BM misyonu altında hizmet ediyor olmaları, dünyanımızın ne kadar yaklaştığını bir kez daha göstermektedir. Birbirimizi öğrenmeliyiz. Yabancılık, bilgisizlikten kaynaklanır. Din adına şiddet uygulanmasının kınanması lazım. Karşılıklı dini saygı açısından birbirimizi anlamalıyız, birbirimiz hakkında bilgilerimizi artırmalıyız. Din adına şiddet uygulanması kabul edilemez".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön