HABER

Verem uyarısı

Türkiye'de ve dünyada tüberkülozun (verem) halen önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam ettiği, hastalığın düzenli tedavi ile şifa bulduğu bildirildi.

ADANA (İHA) - "Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası" sebebiyle Adana Hekimevi'nde düzenlenen konferansta konuşan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Kocabaş, tüberküloz hastalığının ülkemizde ve dünyada halen çok ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaya devam ettiğini ifade etti. Prof. Kocabaş, "Bulaşıcı hastalıklar içerisinde, tüberküloz ikinci sıklıkta görülen ölüm sebebidir. Dünya nüfusunun yaklaşık 3'te 1'i verem mikrobu ile enfektedir. Bu

insanların yüzde 10'u, yaşamlarının bir döneminde verem hastalığına yakalanacaklardır. Dünyada her yıl 8-10 milyon yeni hasta ortaya çıkmakta ve yaklaşık 2-2,5 milyon insan ise veremden hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde 10-20 milyon arası bir nüfusun, tüberküloz mikrobu ile enfekte olduğu hesaplanmakta ve yılda yaklaşık 18 bin yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmaktadır" dedi.

Tüberküloz tedavisinde bazı sorunlar bulunduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Ali Kocabaş, risk grubunu ise şöyle sıralardı: "Tedavi görmeyen verem hastasıyla aynı evi paylaşanlar, kalabalık ve havalanması iyi olmayan ortamlarda bulunanlar, yoksulluk, sağlıklı ve yeterli beslenemeyenler, HIV-AIDS hastası olanlar, sigara içenler, alkol ve madde bağımlısı olanlar, toplu yaşanılan yurt, hastane, cezaevi gibi yerlerde kalanlar, diyabet ve kanser hastası olanlar."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön