HABER

Vetolu “özel istihdam büroları”na düzenleme

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Meclis’e iade edilen, özel istihdam bürolarının faaliyetlerinin yasal hale getirilmesini öngören düzenleme amme alacakları yasa tasarısından çıkartılıyor.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu, Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanunu görüşmek üzere toplandı. Yasa tasarısıyla; düşük maaş alan emeklilerin maaşları yeniden düzenlenirken, gelir ve aylık tutarlarının, düşük gelir veya aylıklara daha yüksek oranda artış yapılması yoluyla iyileştirilmesi amaçlıyor.

Tasarıyla, 2009’da ekonomik krize önlem amacıyla alınan tedbirlerin süresi uzatılıyor. "Torba" tasarıda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün veto ettiği özel istihdam bürolarına ilişkin düzenleme de yer alıyordu. Ancak, Hükümet son bir kararla düzenlemeyi tasarıdan çıkarma kararı aldı. Öneriyi komisyona Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer getirdi.

Vetolu düzenleme; özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulmasına imkan tanıyordu. Düzenleme, Türkiye'de yıllardır danışmanlık hizmeti adı altında geçici iş ilişkisi sözleşmesi düzenlenmesi uygulamalarını yasal hale getiriyordu.

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak Meclis'e gönderilen “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” İş Kanunu'nda da değişiklikler öngörüyor. Tasarı bankalara yıllık harç uygulaması getiren hükümleri de barındırıyor, çalışanlarla ilgili maddeler de içeriyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun çalışmaları devam ediyor.

ANKA

Geri Dön