HABER

Vietnam Dışişleri Bakanı Kuzey Kore'de

Vietnam Dışişleri Bakanı Kuzey Kore'de

Vietnam Dışişleri Bakanı Pham Binh Minh, ABD ve Kuzey Kore arasında 27-28 Şubat'ta Vietnam'da düzenlenmesi planlanan ikinci zirve öncesinde Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho ile bir araya geldi.

Kyodo ajansının haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında bu ayın sonunda Vietnam'ın başkenti Hanoi'de yapılması planlanan zirve öncesinde üç günlük resmi temaslarda bulunmak üzere dün Pyongyang'a giden Pham, Kuzey Koreli mevkidaşı ile görüştü.

Görüşmenin ayrıntılarına ilişkin henüz bilgi paylaşılmazken, Ri ile Pham'ın, ABD ile Kuzey Kore arasında 27-28 Şubat'ta düzenlenmesi planlanan zirve ile ilgili protokol, güvenlik ve diğer konularda fikir alışverişinde bulunduğu tahmin ediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile bu ay sonunda Hanoi'de bir araya geleceğini duyurmasının ardından Vietnam Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD ile Kuzey Kore arasındaki 2. zirvenin ülkede gerçekleştirilecek olmasından duyulan memnuniyet ifade edilmiş ve Vietnam'ın, Kore Yarımadası'nda barış, güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik diyalogları desteklediği vurgulanmıştı.

Ri, kasım ayının sonunda Hanoi'yi ziyaret etmiş ve taraflar ikili ilişkileri geliştirme konusunda mutabık kalmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön