Virajı döndü kaldırıma takıldı

İSTANBUL (İHA) - İstanbul'un trafik sorununa çözüm olması amacıyla geliştirilen metrobüs projesi kapsamında hizmet verecek araçlardan ilki İstanbul'a ulaştı.
Hollanda'dan gönderilen metrobüs önce İzmir Limanı'na oradan da karayoluyla İstanbul'a getirildi. Metro trenini andıran uzunluğuyla, otobüs gibi lastik tekerlekleriyle orjinal metrobüs yeni ve özel üretim olduğu için şoförü de Hollanda'dan getirildi.

26 metre uzunluğundaki aracın şoförü Henk Şıtroyboh'un İstanbul'a ilk defa geldiği öğrenildi. Metrobüs, gişelerin ardından Edirnekapı'daki İETT garajına getirildi. Vatan Caddesi'ndeki virajdan sorunsuz dönen aracın, garaj önündeki ışıklarda kaldırım engeline takıldığı gözlendi. Hollandalı teknisyenler hemen sorunu çözmek için geçici bir çözüm buldu. Konuyla ilgili açıklama yapan İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, yeni araçların diğer araçlardan pahalı olmasına rağmen avantajlarının daha çok olduğunu söyledi. Metrobüs yapılacak son testlerin ardından bir hafta sonra İstanbullu ile metrobüs hattında buluşacak.

Standart uzunluğu 22 ila 24 metre olan metrobüsler, İstanbul için 26 metre uzunluğunda imal edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk etapta 50 metrobüs siparişi verdi. Her biri 1 milyon 200 bin Euro'ya mal olan ve yapımı yaklaşık 8 ay süren çevre dostu araçlar dizel ve elektrikli olmak üzere hibrid motor sistemine sahip. Çift körüklü metrobüslerde, kamera sistemi ve her iki tarafta üç çıkış kapısı bulunuyor. Tek seferde 200-350 arasında yolcu taşıyabilen araçların personel ve işletme ve yakıtta önemli oranda tasarruf sağlayacağı tahmin ediliyor.