HABER

Vitaminin 'doğal'ını seçin

Vücuttaki biyolojik olayların normal olmasını, insan ve hayvanın dengeli gelişmesini sağlayan organik maddeler olan vitaminlerin doğal yoldan edinilmesinde büyük faydalar bulunduğu bildiriliyor.

Vitaminin 'doğal'ını seçin

Uzmanlar, vitaminlerin sentetik yoldan, laboratuvarlarda hazırlandığını ve eczanelerde satıldığını belirterek, "Ancak, besinlerden alınan doğal vitaminler, sentetik olarak üretilen vitaminlerden her zaman güçlüdür" diyorlar. Uzmanlar, vitaminlerin özelliklerini ve hangi besinlerde bulunduklarını şöyle açıklıyor:

A vitamini: Çocukların büyümesine yardımcı olur. Yangılara karşı bedenin direncini sağlar. Gözü korur, besler ve iyi çalışmasını güvence altına alır.
Şu besinlerde bulunur: "Tavuk, koyun, dana ve av etleri, süt, yumurta, balık, kuşkonmaz, patlıcan, tereyağı, havuç, kereviz, lahana, karnabahar, hurma, ıspanak, ekmek, hamur işleri, çilek, taze fasulye, mercimek, kavun, şalgam, portakal, greyfurt, maydanoz, armut, elma, patates ve domates".

B(1) vitamini: Gelişmeyi sağlar, sindirimi kolaylaştırır. Meyve şekerlerinin özümlenmesine yardımcı olur. Salgı bezlerinin faaliyetini artırır.
Bulunduğu besinler: "Süt, taze sebzeler, mercimek, fındık, ceviz, yumurta, portakal, ekmek, hamur işleri, nohut, balık, kuzu, koyun, dana ve sığır etleri, sakatat, kepek, muz, havuç, kestane, lahana, karnabahar ve un".

B(2) vitamini: Şekerin özümlenmesini sağlar. Sinir sistemini düzene sokar. Solunum sisteminin çalışmasına yardımcı olur.
Şu besinlerde bulunur: "Süt, peynir, taze ve kuru sebzeler, balık, koyun, dana ve sığır etleri, sakatat, yumurta, ceviz, fındık, ekmek, patates, salatalık, badem ve un".

B(6) vitamini: Dokuların yenileşmesini sağlar. Karaciğerin dostudur. Sinir sistemini düzene sokar. Cildin parlaklığı ve gerginliğini sağlar.
Şu besinlerde bulunur: "Et, süt, koyun ve dana etleri, karaciğer, yumurta, portakal, armut, nohut, yeşil salatalıklar, muz, lahana, ıspanak, ekmek, hamur işleri, taze ve kuru fasulye".

C vitamini: Kemiklerin ve dişlerin gelişmesini sağlar. Büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur. Kanı zehirlerden temizler. Tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını azaltır. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını artırarak erkeğin erkeklik gücünü sürdürmesini sağlar. Organizmayı grip, nezle gibi hastalıklara karşı dirençli kılar.
Bulunduğu besinler şunlar: "Bütün taze meyve ve suları (özellikle kivi, limon, greyfurt, portakal, mandalina ve kuşburnu), dut, kestane, maydanoz, taze ve kuru soğan ile marul".

D vitamini: Kemikleşmeyi sağlar. Kandaki fosfor ve kalsiyum miktarını yükseltir.
Şu besinlerde bulunur: "Sucuk, balık ve su ürünleri, tereyağı, peynir ve süt".

E vitamini: Yaşlanmaya sebep olan 'Radikal asiti' yok edip hücre tahribini önlemek ve hücrelerin çoğalmasını, yenilenmesini gerçekleştirmek için E vitamininden ilaçlar yapılıyor. Bu ilacın yapımında ise en çok yumurtadan yararlanılıyor. Güneş ışığı da kandaki E vitaminin miktarını artırır. Dirilik, güç ve kudret veren E vitamini, zürriyet ve gençlik sağlar ve kadınların döl bereketini artırır.
E vitaminleri şu besinlerde bulunur: "Muz, tereyağı, sığır eti, sığır karaciğeri, havuç, kepek, çilek, peynir, kuru fasulye, yer fıstığı, soya ve zeytinyağı, ton ve kılıç balıklarının yağı, süt, yumurta, portakal, taze bezelye, elma, patates, tavuk eti, pirinç ve domates".

K vitamini: Cinsel gücü artırmak için uygulanan tedavilerde, güçsüz erkeğe, hormonların yanı sıra B, E ve K vitaminleri verilir.
K vitamini en çok tereyağı, sığır eti, balık unu, koyun ve sığır karaciğeri, süt, balık yağı ve yumurta gibi hayvansal besinlerde, hurma, kuru incir, çilek, kavun, ısırgan, bezelye, elma, patates ve domates gibi bitkisel besinlerde bulunur.

PP vitamini: Hücrelerin solunumunda hayati rol oynar. Mide salgısını düzene sokar. Kandaki alyuvarları ve akyuvarları besler. Büyümeyi, gelişmeyi hızlandırır. Merkezi sinir sisteminin dostudur.
Bulunduğu besinler şunlar: "Süt, balık, yumurta, taze sebzeler, koyun, dana ve sığır etleri, fındık, ceviz, ekmek, hamur işleri, maydanoz, pırasa, nohut, bezelye, kepek, badem, enginar, havuç, kereviz, kara lahana, lahana, karnabahar, hıyar, hurma, ıspanak ve un".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön