HABER

Viyana Toplantısı'nda ''diyaloga devam'' kararı

VİYANA - Karikatür krizinin yol açtığı şiddet eylemlerini sona erdirmek için Viyana'da yapılan "AB-İslam Din Adamları Toplantısı"nda, tarafların diyalogun devamı konusunda görüş birliğine vardığı bildirildi.

Toplantının ardından açıklama yapan AB Dönem Başkanı Avusturya'nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, toplantının çok olumlu bir hava içinde geçtiğini, bu ilk toplantıyla önemli bir sinyal vermek istediklerini, toplantının hedefine ulaştığını söyleyebileceğini bildirdi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stieg Möller'in, AB dönem başkanlığı sırasında Ortadoğu ülkeleriyle çok yakından ilgilendiğini anımsatan Plassnik, aynı şekilde Suriye Başmüftüsü Ahmet Bader Eddin ve Saraybosna Müftüsü Mustafa Ceriç'in de medeniyetler arası diyalog konusunda büyük çaba sarfettiklerini kaydetti.

Karikatür krizi sonrası İslam ülkelerinde Avrupa ülkelerinin büyükelçiliklerine karşı girişilen şiddet eylemlerinin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğinin altının çizildiğini belirten Plassnik, Avrupa hukuk sisteminin Avrupa'nın temel mimarisini oluşturduğunu ve özgürlüklerin sınırlandırılmasının, ancak bağımsız mahkemelerin vereceği kararla mümkün olduğunu kaydetti.

Plassnik, Nisan ayında Viyana'da 2. İmamlar Konferansı'nın yapılmasının kararlaştırıldığını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler