HABER

Viyana'da Türk edebiyatı günleri

Viyana (AA)- Viyana Eyaleti Kültür Müsteşarlığı himayesindeki "Türk edebiyatı günleri" kentteki Odeon tiyatrosunda başladı.

Alte Schmiede sanat cemiyetinin girişimiyle düzenlenen "Türk edebiyatı günlerine" Elif Şafak, Nalan Barbarosoğlu, Murat Uyurkulak, Sema Kaygusuz, Ayfer Tunç, Murathan Mungan, Nedim Gürsel, Neşe Yaşın, Hasan Ali Topbaş, Faruk Duman ve Latife Tekin katılarak, kitaplarından örnekler sundular. Kent merkezindeki Odeon tiyatrosunda yapılan "Türk edebiyatı günlerinin" ilk gecesine Avusturyalı ve Viyana'da yaşayan Türk kitap dostları büyük ilgi gösterdi.

Türk yazarların okuma gecesi nedeniyle tiyatroda açılan kitap standında, kitapları yabancı dillere çevrilen Türk yazarlarının kitapları da satışa sunuldu. Okuma gecesine katılan çok sayıdaki kitap dostu Türk ve Avusturyalı, kitaplarından örnekler okuyan Türk yazarlarla sohbet ederek, stanttan satın aldıkları kitaplarını imzalattı. Türk edebiyatı günlerinin açılışında konuşan yazar Elif Şafak, "Avrupa'da son yıllarda İslamofobi ve Türkofobi gibi olumsuz akımların gelişmekte olduğuna" işaret ederek, "Unutmamak gerekir ki, tepki karşı tepki doğurur. Batı ile İslam'ın birlikte yaşaması her zaman mümkündür. Biz Türk yazar ve şairler, kendi kültürümüzü batıya yansıtırken batı kültürünün daha da zenginleşmesine katkıda bulunuyoruz" dedi.

Geri Dön