HABER

Vize kalktı, Suriyeliler akın etti

Türkiye ve Suriye arasında vizelerin kalkmasıyla Suriyeliler Hatay, Gaziantep, Mersin ve Adana'ya akın etmeye başladılar.

Vize kalktı, Suriyeliler akın etti

HATAY (İHA) - Günübirlik Hatay'a gelerek kişi başı 100-150 dolar döviz bırakan Suriyeliler Türk insanını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı çok seviyorlar.

Vizelerin kalkmasıyla birlikte Türkiye ile Suriye arasındaki gidiş-gelişler, hareketlilik kazandı. Günübirlik gelip gidenlerin haricinde turizm acentelerinin organizasyonlarında Hatay, Gaziantep, Adana, Mersin'e gelen Suriyeliler önemli döviz girdisi sağlıyorlar.

Halep'te faaliyet gösteren Müşvar Turizm acentesinin organizasyonunda Hatay'ın İskenderun ilçesine bağlı turizm beldesi Arsuz'a gelerek burada Gümüş Otel'de konaklayan yaklaşık 300 kişilik Suriyeli kafile, 3-4 günlük tur kapsamında bölgenin tarihi ve turistlik yerlerini geziyor. Kişi başı ortalama 100-150 dolar günlük harcamaları olan turistler otel sahipleri tarafından en iyi şekilde ağırlanıyorlar.

Müşvar Turizm Genel Müdürü Sabah Savvas, vizelerin kalkmasıyla Türkiye'ye gelmek isteyen kişilerin ceplerinde 50 dolar kaldığını ve bu parayı Türkiye'de fazlasıyla harcayabildiklerini söyledi. Savvas, "Biz 2 ülkenin arasında turizm açısından çok fark gördük. Suriyeliler çok sık Türkiye'ye gelmek istiyor daha önce vize olduğu için maddi külfet gerekçesiyle halkımız gelmekten çekiniyordu. Fakat vizenin kalkmasıyla birlikte Suriye insanı çok cüzi rakamlara günübirlik Türkiye'ye ve özellikle Hatay'a geliyor.

Daha önce vize için ödenen 50 dolar artık alınmadığı için bu para direkt olarak Türkiye'ye döviz olarak kalıyor. Suriye'den gelerek Hatay'da veya başka bir şehirde kalan Suriyeliler kişi başına ortalama günlük 100-150 dolar bırakıyor. Vizelerin kalkmasından sonra Suriye halkı özellikle Hatay, Gaziantep, Adana, Mersin gibi sınıra yakın olan gelişmiş şehirleri ziyaret ediyorlar. Türk halkı bizleri çok misafirperverane karşılıyor. Gördüğümüz alakadan çok memnunuz. Suriye halkı Türk insanını, özellikle Başbakan

Recep Tayyip Erdoğan'ı çok seviyor. Davos zirvesinde Başbakan'ın yaptığı çıkış özellikle Arap Müslüman ülkelerini savunmasını takdirle karşıladık. Cumhurbaşkanımızla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iyi 2 arkadaş olmasının, 2 ülke insanlarının da yakınlaşmasına vesile olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

23 yıl boyunca yurt dışında çalışarak yaptığı birikimini ekonomik krizin hüküm sürdüğü zamanlarda memleketinde yatırıma dönüştüren ve eksikliği hissedilen bir otel kurarak İskenderun'un turizm beldesi Arsuz'a hareketlilik getiren Gümüş Otel'in sahibi Rasim Gümüş ise Suriye halkının Hatay turizmine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Gümüş, "7 aylık bir mazimiz var ve iyi bir yere geldik. Türkiye'nin sınırda vize olayını kaldırması işimize çok yaradı, Suriye, Ürdün, Katar, Lübnan gibi Arap ülkelerinden

ciddi bir potansiyel bölgemize geliyor. Suriye'den gurupların gelişi bizleri memnun ediyor. Otelimizin bölgeye kurulması Arsuz'a bir hareketlilik kazandırdı. Fakat hükümetin kararlılığıyla bir bölümü tamamlanan İskenderun-Arsuz yolunun tamamen bitmesi Suriye turizminin bölgeye kazandırılmasında çok etkili olacaktır. Şu anda Suriye'den başkenti Şam'dan gelen 300 kişilik grubumuz var. Vizelerin kaldırılması Hatay için bir kazanç olmuştur. 2010 yılının ekonomik anlamda daha iyi geçeceğini düşünüyorum. Bölgeye

turizm potansiyelini kalkındıracak yatırımların yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda özel sektör yatırımcılarına büyük görev düşmektedir" dedi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler