HABER

Volkanik taşları eritip yüne çeviriyorlar

Kayseri'de, Erciyes Dağı'nın eteklerinden çıkartılan volkanik taşların yüksek ısıda eritildiği fabrikada, fırınların başında yaz kış demeden çalışan işçiler, ekmeklerini "taş"tan çıkartıyor - Bin 600 derece ısıya ulaşan fırınlarda bazalt taşını eriten kupola işçilerinin elyaf haline getirdiği taş yünü, yalıtım malzemesi olarak kullanılıyor

KAYSERİ (AA) - MURAT ASİL - Kayseri'de, volkanik taşların eritilerek yalıtım malzemesi üretildiği fabrikada bin 600 derece ısıya ulaşan fırının başında çalışan işçiler, taşı yüne çevirerek ekmeklerini kazanıyor.

Erciyes Dağı'nın eteklerinden çıkartılan bazalt taşı, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren fabrikada yaklaşık bin 600 derece ısıya ulaşan ocaklarda eritilerek elyaf haline getiriliyor. Elyaftan oluşan taş yünü, yalıtım malzemesi olarak kullanılıyor.

Yüksek ısılarda volkanik taşların eritildiği fabrikada, ocakların başında yaz kış demeden çalışan işçiler, yüksek ısıya meydan okurcasına ekmeklerini "taş"tan çıkartıyor.

Taş yünü işçileri, işlerinin zorluğuna rağmen farklı bir mesleği icra etmenin ve ülke ekonomisine katkıda bulunmanın gururunu yaşıyor.

"Kupola" adı verilen ve taşların eriyerek lav haline geldiği ocağın operatörlüğünü yapan işçilerden Erdinç Önal, elyafın yapıldığı lavın eritildiği kupalardan sorumlu olduğunu, zor bir görev yapmasına rağmen işini sevdiğini söyledi.

Bin derecenin üzerinde ısıdaki fırınlarla çalıştıklarını, yaz aylarında bu sıcaklığın kendilerini daha fazla etkilediğini belirten Önal, şunları kaydetti:

"Bazalt taşı, kömür, dolamit karıştırılarak eritilir. Bazal taşından çıkan lav, atomotize şekilde dağıtılır ve elyaf haline getirilir. Benim vazifem elyafın aşağı kadar gitmesi. Bin 600-bin 650 derecede çalışıyoruz. Zor ama güzel meslek. Ülkemizde nadir bir meslek, az yapılan bir meslek, o yönden de güzel bir şey. Sıcaklığı zor. Yaz dönemi çok çok daha zor ama yapacak bir şey yok. İşimizi seviyoruz. Koruyucularımız var, onlar olmadan çalışamıyoruz."

Fabrikada 11 yıldır çalışan Abidin Kırboz da bazalt taşını alıp yüksek ısıda eriterek bunu yalıtım malzemesine dönüştürdüklerini anlattı.

Mesleklerinin bilinen bir meslek olmadığını, dışarıdan bakıldığında hatta ürkütücü de görülebildiğini ifade eden Kırboz, "Lavı elyafa çeviriyor, paketliyor ve gönderiyoruz. Ben 11 senedir burada çalışıyorum. Yazın zor ama kışın iyi oluyor. Bilinen bir meslek değil ama bize basit geliyor. dışarıdan biri geldiğinde ona zor gözüküyor." dedi.

- "Taşın pamuğunu yapıyoruz"

Fabrikanın genel müdürü Harun Hasyüncü ise fabrikalarında doğada bulunan dolamit ve bazalt taşını bin 600 derece ısıda eritip lav haline getirdiklerini söyledi.

Yaptıkları işin pamuk şekeri yapımına benzediğini aktaran Hasyüncü, şu bilgileri verdi:

"Bizde var olan taşı lav haline getiriyoruz, tam lav halindeyken merkezkaç kuvvetiyle elyaf haline getiriyoruz. Bu elyaf haline gelen ürünler özellikle inşaat sektöründe yalıtım amaçlı kullanılıyor. Isı, ses yalıtımı ve yangın güvenliğinde kullanılıyor. Aslında pamuk şekeri de bu şekilde yapılıyor şekeri alıyorsunuz, eritiyorsunuz. Bu şekilde pamuk şekeri üretiliyor. Biz de taşı alıyoruz, taşı eritiyoruz bir nevi buna da taşın pamuğu diyebiliriz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön