HABER

VPN nedir? Yasaklı sitelere giriş için kullanılan VPN'ler güvenli mi?

Birçoğumuzun internetten indirerek yasaklı sitelere giriş amacıyla kullandığı VPN servisleri, aslında basit bir sistem değil. Şirketlerin aylık bilgisayar başına 30-40 dolarlık ödemeler sağladığı bu servislerin ücretsiz VPN versiyonları sistemleriniz için oldukça tehlikeli olabilir. İşte enine boyuna VPN konusu... Yasaklı sitelere giriş için kullanılan VPN'ler ne kadar güvenli?

VPN nedir? Yasaklı sitelere giriş için kullanılan VPN'ler güvenli mi?

Dönem dönem Türkiye'de bazı sitelere erişimin engellenmesinin ertesinde kullanıcılar VPN sağlayıcı uygulamaları indirerek sansürü delmeye çalışıyorlar. Fakat VPN' sağlayıcılar aslında düşündüğünüz kadar masum olmayabilir, çoğu VPN sağlayıcının spyware yazılım olduğu biliniyor. Özellikle mobil VPN uygulamalarına dikkat çekilirken, kullanıcılar eğer bu VPN servislerini ücretli olarak kullanmıyorsa, demo görünüm VPN sağlayıcılar ve ücretsiz VPN uygulaması olarak indirilen yazılımlar, yağmurdan kaçarken doluya tutulmanıza neden olabiliyor.

WikiLeaks belgeleryle, mobil cihazlara ve bilgisayarlara uzaktan erişim oldukça kolayken bilgisayar korsanları uzaktan PC'lerin mikrofonlarını, kameralarını kayıt altında tutabiliyorlar. Tehlike arz eden uygulamalardan biri de bu "ücretsiz" olarak lanse edilen VPN sağlayıcılar.

VPN NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

Eğer bir VPN hizmetine para verme niyetinde değilseniz veya ücretsiz bir VPN arayışındaysanız, anonim kullanımı destekleyen, Mozilla Firefox ile ortak çalışmaları bulunan ve dünya çapındaki hacktivist örgütlerin güvendiği Tor Project Browser, virüs gibi durumlara sebep olmazken karmaşık altyapısıyla VPN'lerden daha kesin çözüm olarak gösteriliyor. Tor Project Browser indirecekseniz kendi resmi internet sitesinden indirmeniz oldukça önemli, güvenlik açısından.

VPN, açılımı ile Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) böylece en temel anlamıyla internete başka bir sistemin IP adresi üzerinden bağlanmanızı kolayca sağlar. VPN, bağlantınızı anonim hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin kolayca bulunamamasını sağlar. Aynı zamanda ülkenizdeki yasaklı sitelere, kısıtlanmış sitelere veya IP’lere yine V sayesinde bağlanabilirsiniz. Aynı zamanda VPN sistemi gönderdiğiniz, aldığınız tüm verileri kendisi şifrelediğinden 3. şahısların ne yaptığınızı görmesine izin vermeyen bir güvenlik sistemi olarakda kullanılabilir.

YASAKLI SİTELERE GİRİŞ İÇİN VPN’LER GÜVENLİ Mİ?

Çoğu VPN uygulaması yasaklı sitelere giriş için kullanılır. Aslında VPN servisleriyle ilgili çok bilinen şöyle bir hata var: VPN’ler aslında oldukça pahalı yazılımlardır ve ücretsiz sürümleri sadece deme sürümü olarak yayımlanıyor. Lakin internetteki çoğu VPN servisi, özellikle yasaklı sitelere giriş içinn kullandıklarınız uzun vadede bir trojan görevi görür ve sisteminiz için 1. derecede tehlike arz ederler

YASAKLI SİTELERE GİRİŞ İÇİN KULLANILAN VPN’LER BAŞKA HANGİ AMAÇLARLA KULLANILIR?

VPN’ler, kısaca söylemek gerekirse şirketlerin anonimliğini sağlamak amacıyla kullanılıyor. Profesyonel ve tam koruma sağlayan VPN servisleri, aylık 30-40 dolarlık ücretlerle faturalandırılır ve her sene aboneliklerle yenilenirler. Kısaca sansür delme, IP saklama, yasa dışı indirme işlemleri için kullanılıyor.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler