HABER

Vural: Hükümet protokolü TBMM'de tutamaz

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ermenistan Anayasa Mahkemesinin Türkiye ile imzalanan protokollere ilişkin kararını değerlendirdi.

Vural, ''Hükümet, bizim sınırlarımızı kabul etmediğini ifade eden bir Ermenistan'ın protokolünü TBMM'de tutamaz'' dedi.

Vural, Mecliste gazetecilere yaptığı açıklamada, protokollere Türkiye ve Ermenistan'ın taraf olduğunu belirterek, Ermenistan'ın ''1921 Kars Antlaşmasını tanımıyorum, soykırım iddialarından vazgeçmiyorum, ön şarta bağlı değildir...'' şeklinde beyanda bulunduğunu belirtti.

Söz konusu beyanın protokol imzalanmadan önce de ifade edildiğini söyleyen Vural, protokolün onaylanmasına ilişkin tasarının Meclisten çekilmesi gerektiğini savundu. Vural, ''Kars Antlaşmasını kabul etmeyen, Karabağ'dan çekilmeyeceğini ifade eden, soykırım iddiasını açıkça gündeme getireceğini söyleyen bir irade beyanı, TBMM'de nasıl bulunur? Çuval geçiriyorlar, çuval kafamıza'' dedi.

-ERDOĞAN'IN SÖZLERİNE YANIT

MHP Grup Başkanvekili Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''metnin üzerinde operasyon yapılıyor'' dediğini belirterek, şöyle konuştu:

''Ne operasyonu, iradelerini beyan ediyorlar. Halen Hükümet, böyle bir protokolün tehlikesinin farkına varmış değil. Bu kadar teslimiyetçilik olmaz. TBMM ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini yöneten Hükümet, bizim sınırlarımızı kabul etmediğini ifade eden bir Ermenistan'ın protokolünü TBMM'de tutamaz.''

-"BALYOZ DARBE PLANI"-

Oktay Vural, ''balyoz darbe planı'' iddialarına ilişkin bir soruya, ''Yargı sonucunda bir netice elde edilecektir herhalde. Böyle bir senaryonun düşünülmesini veya kabul edilmesini dahi doğru görmemiz mümkün değil. Planlar rekabeti herhalde, o onunla, bu bununla rekabet etmiş. Ay Işığı, Sarı Kız, Balyoz... Planlar havada uçuşuyor. Planlar yapılırken Hükümet ne yapıyormuş, yan gelip yatıyor muymuş acaba?'' karşılığını verdi.

Geri Dön