HABER

Vural projelerini anlattı

WASHİNGTON (İHA) - Çeşitli temaslarda bulunmak üzere önce Kanada'nın Montreal kentine ardından ABD'ye gelen MHP'li Ulaştırma Bakanı Oktay Vural Washington'daki ilk gün temasları çerçevesinde ABD Havacılık Yönetimi Federasyonu FAA ile görüşerek Washington Enstitüsü'nde bir panele katıldı.

Basına kapalı geçen görüşmelerin ardından akşam saatlerinde bir bilgilendirme toplantısı yapan Vural ziyaretinin amacının Türkiye'nin stratejik konumu nedeniyle içinde bulunduğu ulaşım koridorunu geliştirmeye yönelik plan ve projeleri ABD kamuoyuna aktarmak olduğunu belirtti.

Tüp geçit ile ilgili projeyi ABD'li yetkililere anlattığını ve banliyö hatlarının metroya dönüştürülmesi ile ilgili projeye yabancı yatırımcıların dikkatini çekmeye çalıştıklarını belirtti. Demiryolları ve limanlar konusunda ABD'li yetkililerle görüşen Bakan Vural, İzmir limanının kapasitesinin artırılması projesinin önümüzdeki aylarda ihaleye açılacağının ABD'li yetkililere duyurulduğunu ve 140-150 milyon dolarlık projenin amacının doğu batı koridoru ulaşımı açısından özellikle konteyner gemilerinin İzmir limanına uğrayarak daha küçük gemilerle diğer ülkelere naklinin sağlaması olduğunu belirtti.

" İzmir'de şu anki liman kapasitesi yetersiz. Bölgedeki ticaret için liman kapasitesinin artırılması gerekli . Türkiye bulunduğu coğrafi konuma uygun olarak ulaşım koridorunu geliştirmeli. Dünya ticaretinde ticaret merkezi olmamız açısından bu proje büyük yarar sağlayacak" diye konuşan bakan, Ege bölgesindeki yat limanlarının da Yunanistan'a karşı yetersiz kaldığını ve bunlarla ilgili yap işlet devret projelerinin ABD'li sermayecilerin ilgisini çekmek üzere yetkililere aktarıldığını belirtti.
ABD'li yetkililerle görüstüğü bir diğer konunun da Telekominikasyon ve Türk telekomun özelleştirilmesi olduğunu belirten Bakan Vural, "Telekomünikasyon üzerine kurulan projeler, holdingleşme ve şirketleşme ile ilgili görüşlerimi aktardım.

Telekomun özelleştirilmesi ile ilgili ekim ayında kanun çıkarmamız gerekiyor. Bundan önce bir workshop kurarak dünyanın belli başlı telekomünikasyon şirketlerini bir araya getirmek hazırlığı içindeyiz. Böylece bu şirketlerin şirket yapıları hakkında bilgi sahibi olacağız ve telekom ile ilgili kararları sağlıklı alabileceğiz" diye konuştu.
Türkiye'deki havalanlarının güvenliği konusunda da FAA ile işbirliği yapmayı görüştüklerini açıklayan bakan ayrıca Afganistan Sivil Havacılığını geliştirme projesine Türkiye'nin destek verebileceğini belirttiğini ifade etti.

Washington Enstitüsü'ndeki konuşması sırasında MHP'nin Türkiyenin AB üyeliği ile ilgili tutumunu vurgulayan Vural, " Türkiye'nin güvenliği ve terörle mücadele konularındaki endişelerimizi açıkça dile getirdik. Bu konuların sağlıklı irdelenmesi ve sağlıklı kararlar alınması lazım geldiğini bildirdik" diye konuştu. Bugünkü programı çerçevesinde Türk Amerikan Konseyi'nde sabah kahvaltısına katılacak olan Bakan Vural, CSIS'de katılacağı yuvarlak masa toplantısının ardından, Amerikan demiryolları Birliği ile görüstükten sonra İpek Yolu festivalini ziyaret ederek Washington'dan ayrılacak.

New York'a geçecek olan Bakan Vural buradaki iki günlük temaslarının ardından cumartesi yurda dönecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön