Ölüleri toprak yapacaklar! 'İnsan gübreleme' yöntemi yasalaştı

ABD'nin Washington eyaleti 'insan gübreleme' adı verilen, ölülerin hızla toprağa dönüştürüldüğü bir yöntemle cesetlerin imhasına izin veren ilk eyalet oldu.

Ölüleri toprak yapacaklar! 'İnsan gübreleme' yöntemi yasalaştı

Eyalet meclis üyelerinin geçen ay kabul ettiği tasarı eyaletin Demokrat Valisi Jay Inslee tarafından imzalanarak yasalaştı.

Bu yöntem özellikle cesetleri yakma yönetimine kıyasla daha çevreci bir alternatif olarak görülüyor.

Bu yöntemin destekçilerine göre, 'insan gübreleme' mezar yeri sıkınıtısı yaşanan bölgeler için de pratik bir seçenek olabilir.

Gübreleme işlemi sonunda elde edilen toprak, hayatını kaybeden kişinin sevdiklerine teslim ediliyor ve bu toprakta bitki yetiştirilebiliyor.

Yöntemin yasalaşması için lobi çalışması yapan ve 'insan gübreleme' hizmeti vermek üzere bir şirket kurmuş olan Katrina Spade, bu yöntemin daha sürdürülebilir olduğunu belirtiyor:

"İnsan bedeninin 'yeniden kullanımı' mumyalamaya, gömme ya da yakmaya göre daha doğal, güvenli ve sürdürülebilir bir seçenek. Ayrıca karbon emisyonu ve arazi kullanımında büyük tasarruf sağlayabilir."

Seattle'da yaşayan tasarımcı ve girişimci Katrina Spade, 2014'ten bu yana cesetlerin gübreye dönüştürülmesi yöntemlerini araştırıyordu.

NASIL YAPILIYOR?

Spade'in şirketinin uyguladığı yöntemde cesetler, içi alfalfa (kaba yonca), odun yongası ve saz dolu çelik bir konteynere koyuluyor.

Konteynerin kapağı kapatılarak 30 gün bekleniyor ve ceset bu süre içinde doğal yollarla çözünerek sonunda "iki el arabasını" dolduracak miktarda toprağa dönüşüyor.

Son yıllarda daha çevreci ceset imha yöntemleri giderek popülerleşiyor.

Geçen Mart ayında ölen ABD'li aktör Luke Perry'nin de biyolojik olarak çözünebilen bir "mantardan kefenle" gömüldüğü açıklanmıştı.

Mantardan kefenin tasarımcısı Jae Rhim Lee, bu yöntemin cesedin toprakta çözünmesi ya da yakılması sırasında saldığı zehirli maddelerin oranını azalttığını söylüyor.

İnsan gübreleme yöntemi İsveç'te de yasal.

İngiltere'de ise cesedin tabutsuz ya da doğada çözünebilen tabutlarla gömülmesi gibi "doğal imha" yöntemlerine izin veriliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
turkiyedede olsun en azindan insanlar bir ise yarasin yaw. gubre fiyatlari duser.
@ta7cyg dinen sakıncalıdırı lan iyi araştırmak lazım
Manyakça, her ne kadar faydası olabileceği düşünülse de!
İslamiyette bu uygulanıyor insanlar direk toprağa gömülüyor ve toprak oluyor.Yanlış , gömülen yer mezar taşıyla çevriliyor özel mülk gibi yüzyıllarca kapalı tutuluyor buda yer sıkıntısı ,mezar yeri fiatlarını uçuruyor.Yanlışlık burada doğrusu aynı mezara atıyorum 5 yıl arayla diğer ölülerin gömülmesidir.hatta aynı mezara 100 kişi 1000 kişi bile gömebilirsiniz.Yani ceset çürüdükten sonra 5 kilo toprak kalır.aynı mezara belli periodlarda yüzlerce insan gömebilirsiniz bu tasarruftur çünkü dünyada 8 milyar insan yaşıyor herkese yeni,kalıcı özel müstakil mezar demek arazi kıtlığına sebep olur
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler