HABER

Woolas da peçeli öğretmenin işten çıkarılmasını istedi

Londra -(AA) İngilitere'de peçe tartışmasına yerel yönetimlerden sorumlu bakan Phil Woolas da katıldı. Woolas, peçe takarak okula gelen 23 yaşındaki öğretmen
yardımcısı Aishah Azmi'nin işten çıkartılmasını istedi.

Derslerde peçesini çıkartmayı reddettiği için kızağa çekilen öğretmenin, çocuklarla iletişim kurmasının peçesi nedeniyle imkansız olduğunu belirten Woolas, "Azmi peçeyle derslere girmekte ısrar ederek, işini yapamaz duruma düşüyor" dedi.

West Yorkshire'da 7-11 yaş grubuna eğitim veren bir ilkokulda öğretmen yardımcılığı yapan Aishah Azmi ise bugüne kadar peçesinin hiçbir soruna yol açmadığını, öğrencilerinin hiçbir şikayetleri bulunmadığını ve peçenin iletişim kurmayı imkansızlaştırdığına inanmadığını söyledi.

Peçesini çıkarttığını, ancak bunu erkek meslektaşlarının önünde yapmadığını belirten Azmi, "Bu ülkede çok sayıda peçeli kadın var ve bu kadınlar son derece iyi eğitimli insanlar" diyerek kendini savundu.

Azmi'nin çalıştığı Protestan okulunun geçen aylarda genç öğretmenden derslerde peçesini çıkartmasını istediğini, ancak olumsuz yanıt aldığını hatırlatan Wooles, bu nedenle kızağa alınan öğretmenin peçesine yapılan müdahalenin dinle bir ilgisinin bulunmadığını, çocukların eğitim haklarına vurulan haksız darbeyi önlemek için hareket edildiğini söyledi.

İngiltere'de peçe tartışmasını ilk olarak yüksek sesle dile getiren kişi, İşçi Partisi Avam Kamarası grup başkanı Jack Straw olmuştu. Straw'un ardından da Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone, Müslüman kadınların toplumla daha sağlıklı ilişkiler kurabilmeleri için peçelerini çıkartmaları gerektiğini söylemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön