HABER

WT'den ilginç "PKK ve Kürt halkını temsil" yorumu

WT'den ilginç "PKK ve Kürt halkını temsil" yorumu

WASHİNGTON (ANKA) - Washington Times gazetesi, TSK'nın PKK'ya karşı yürüttüğü operasyonu değerlendirdi ve "Tabii ki askeri operasyonlar terörist organizasyonları kökünden çözüp atacak tek yol değil ancak, hiçbir terörist organizasyonun da Kürt halkını temsil etme hakkı yoktur" görüşünü savundu.

Amerikan Washington Times gazetesinde yer alan haber-analizde, TSK'nin sınırötesi operasyonu olumlu olarak değerlendirildi ve ABD-Irak-Türkiye ilişkileri ele alındı. "Irak Kürtleri PKK'yı muhafaza etmekle kalmadı, onlar PKK'yı kullanarak ve (sorun diplomatik yollarla tartışılmalı) diyerek Türkiye'nin işine karıştı" denilen haber analizde, "Amerika'nın da bunu kabul etmiş gibi, hatta onaylamış gibi göründüğünü" belirtildi.

Haber analizde şu görüşlere yer verildi :

"Özellikle Türkiye'nin, ABD'nin Irak'a girmek için toprak kullanma talebini reddetmesinden sonra Kürtler, Irak'ta ABD'nin sadık müttefiki oldular. Kürtler arasında hala ABD'nin bağımsız bir Kürdistan rüyasına destek vereceği inancı var. Barzani, yakın zamanda ABD Dışişleri Bakanı Rice'la Türk operasyonlarını protesto etmek için görüşmedi. Washington'ın işi kolay değil. Washington Irak'ın egemen bir devlet olduğunu biliyor. Öte yandan Ankara'nın planlarını dikkatle izliyor. Washington Irak hava sahasını NATO üyesi iki devlet olarak dostça açtı. Amerika, Türkiye ile istihbarat paylaşmaya devam ediyor.

"Kürtlerin Amerika'nın kendilerini tasfiye edeceği endişesi taşıdığı belirtilen haber analizde, Kürtlerin Ankara ile barışçıl ilişkiler kurmak istediği de belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön