Wulff'a yeniden yargı yolu

Almanya'nın istifa eden eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff tekrar yargı önüne çıkacak.

Wulff'a yeniden yargı yolu

Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesi Spiegel Online ve Alman haber ajansı dpa'nın verdiği bilgilere göre, Hannover Eyalet Mahkemesi, makamını kullanarak çıkar sağlamak iddiasıyla eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff hakkında dava açılmasına karar verdi. Dava 1 Kasım tarihinde Hannover'de başlayacak.

Hannover Eyalet Mahkemesi Başsavcılığı geçen nisan ayında Wulff hakkında rüşvet alma, film yapımcısı David Groenewold hakkında ise rüşvet verme suçlamasıyla iddianame düzenlemişti. Mahkeme Wulff'un çıkar sağlama ve çıkardan yararlanma iddialarıyla yargılanmasına karar verdi.

İddialar giderek küçüldü

İddiaya göre film yapımcısı David Groenewold, 2008 yılında Wulff çiftinin Münih'e yaptığı Oktoberfest ziyaretinin masraflarının bir bölümünü karşıladı. Savcılığın iddiasına göre Groenewold bu sayede Wulff'u bir filmine fon sağlaması için ikna etmeyi amaçlıyordu ve bu hedefine birkaç hafta içinde de ulaştı. Christian Wulff o dönem Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı görevindeydi.

Wulff ve Groenewold hakkındaki iddialar soruşturma süresince giderek küçüldü. İddiaya göre Wulff'un davaya konu olan olayda elde ettiği çıkarın değeri 800 euronun altında.

Gerek eski cumhurbaşkanı gerekse film yapımcısı dava dosyasının para cezası ödeyerek kapatılması teklifini reddetmişti.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/AFP, BW/EC

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler