HABER

X kuşağının dijital çocukları

Disney XD Avrupa, Ortadoğu ve Asya Bölgesinden Sorumlu Araştırma Direktörü Victoria Hardy, telefonla açıklama yaptı.

İSTANBUL (A.A) - Avrupa'da 6 ülkede 8-14 yaş arasındaki 3 bini aşkın çocuk üzerinde yapılan araştırma sonucu, çocukların yüzde 95'inin internet ile bilgisayarların kendileri için önemli olduğunu düşündüğünü, hemen hemen yarısının bu temel araçların olmadığı bir dünyayı hayal bile edemediklerini bildirdi.

Disney XD Avrupa, Ortadoğu ve Asya Bölgesinden Sorumlu Araştırma Direktörü Victoria Hardy, telefonla yaptığı açıklamada, 1995-2001 arasında dünyaya gelen çocukların, diğer tüm kuşaklardan daha fazla teknolojik gelişmeye tanık olduklarını ve ''dijital eğlencenin, cep telefonlarının ya da sosyal medya kanallarının olmadığı'' bir yaşamı hiç tanımadıklarını ifade etti.

Araştırmanın İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya ve Polonya'da gerçekleştirildiğini bildiren Hardy, projenin Avrupa'da çocukların düşünce ve davranışları konusunda yapılmış en büyük çalışma olduğunu vurguladı.

Hardy, ''Çalışmada, 8-14 yaş arası, dijital açıdan bilinçli çocukların yepyeni bir kuşağı tanımlandı. İnternetsiz bir dünyayı hiç bilmeyen ve öte yandan hem kendi gelecekleri hem de gezegenin geleceği konusunda güçlü bir bilinç sahibi olan bu çocuklara 'XD kuşağı', yani 'X kuşağının dijital çocukları' diyoruz'' diye konuştu.

Bu kuşağı önceki kuşaklardan ayıran en büyük özelliğin, ''bilgi ve eğlenceye daha fazla erişmek için olanak tanıyan'' davranışları olduğunu dile getiren Hardy, şöyle devam etti:

''Araştırmaya katılan çocukların güçlü aile değerleri var. Hayata karşı yaklaşımlarında hem en ileri teknolojiyi, hem de geleneksel aile değerlerini benimsiyorlar. Anne babalarının görünürdeki 'şöhret' merakına rağmen, ayağı yere basan işler hedeflemektedirler. Çocukların içinde yetiştikleri, ünlülerin etkisindeki ortama rağmen güçlü aile değerleri var ve 'ün' peşinde koşmak yerine geleneksel mesleklere özeniyorlar. Geleceğin önde gelen beş mesleği veteriner, hekimlik, öğretmenlik, futbolculuk, doktorluk ve polislik. Şarkıcı ve şöhret olmak yerine veteriner ve öğretmen olmak istiyorlar. Bu hem şaşırtıcı, hem de cesaret verici.''

-SOSYAL VE EKONOMİK BİLİNÇLERİ-

Önceki kuşaklara oranla, bu yaştaki çocukların sosyal ve ekonomik bilinçlerinin daha fazla olduğunu bildiren Hardy, ''Tavır ve davranışlarıyla önümüzdeki on yılın gündemini belirlemektedirler. Dijital açıdan zengin bir ortamda büyüdükleri için, dijital olguyu doğal kabul ediyorlar. Teknoloji karşısında çok rahatlar. Yüzde 95'i internet ile bilgisayarların kendileri için önemli olduğunu düşünürken, hemen hemen yarısı bu temel araçların olmadığı bir dünyayı hayal bile edemiyorlar'' dedi.

-ÖNCEKİ KUŞAK-

Çocukların kendilerinden önceki kuşağın ''kredi ve borç kültüründen'' kaynaklanan ekonomik krizin farkında olduklarını kaydeden Hardy, ''Erken dönemde sağlam finansal alışkanlıklar ediniyorlar. Yüzde 70'i harçlıklarını hemen harcamak yerine biriktiriyor. Yüzde 64'ü büyüdüklerinde bir başkasının yerine, kendileri için çalışmayı istiyorlar'' diye konuştu.

Hardy, ankette çocukların yüzde 97'sinin ''gezegene özen göstermenin'' önemli olduğuna inandığını, yüzde 74'ünün daha şimdiden düzenli olarak ''geri dönüşüm'' yaptığının göze çarptığını belirterek, ''Araştırmanın sonuçlarına baktığımızda, çok bilinçli bir nesil geleceği şekillendirecek'' dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön