HABER

Yabancı gazetecilerin gözüyle İstanbul

Yabancı gazetecilerin gözüyle İstanbul

İngiltere, İsrail, Filistin, Güney Kore, Azerbaycan ve İtalya gibi ülkelerden gazeteciler, İstanbul'a ilişkin izlenim ve düşüncelerini yazıya döktüler.

Kültür A.Ş yayınlarından çıkan "Yabancı Gazetecilerin Gözüyle İstanbul" kitabında, İstanbul'da yaşamış veya kenti ziyaret etmiş olan dünyanın çeşitli ülkelerinden toplam 23 gazetecinin yazılarına yer veriliyor.

Azerbaycanlı gazeteci Gülara Yenisey, kitaptaki "Deniz Kokan İstanbulum" başlıklı yazısında, "İstanbul'da bir kere bulunmuş herkesin içinde bir İstanbul masalı saklıdır. Gerçi masallar da gerçek hayatta olduğu gibi kadar hüzünlerle de doludur, ama masalların bir özelliği daha vardır ki, o da her birinin büyülü bir tarafının bulunmasıdır. İşte İstanbul da böylesi bir şehirdir" diyor.

Makedonya'dan Asude Abdül Koçan da, "İstanbul; Çözülemeyen Bir Bilmece" başlıklı yazısında, İstanbul'a gelişini 4 yıl olarak planladığını, ancak bunun 11 yıllık bir maceraya dönüştüğünü belirterek, "İstanbul hala bir bilmece gibi karşımda duruyor ve ben bu bilmeceyi çözecekmiş ve bilmeceyi çözmeden de burayı terk etmek niyetinde değilmişim gibi, bu şehirden ayrılmayı düşünemiyorum" şeklinde düşüncelerini aktarıyor.

Filistinli gazeteci Bashar Qadomi "İki Şehrin Hikayesi: İstanbul ve Kudüs" başlıklı yazısında "Birbirine öyle çok benziyor ki Kudüs ve İstanbul, aynı ananın iki evladı gibiler" diyerek, iki kent arasındaki benzerliklere değiniyor.

İtalya'dan Sandro Tucci de "Sihirli bir Kent" dediği İstanbul'da, öz güvenin ve ilerlemenin batılı olmakla eş anlamlı kabul edildiği yıllara inat, bugün kentin öz mirasını sahiplenmesine yardım eden kültürel bir uyanış bulunduğunu ifade ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön